Monta Tangomarkkinoiden hittikappaletta sanoittanut Jorma Toiviainen on kuollut, kertoo Ilta-Sanomat.
Suomalaissanoittaja Jorma Toiviainen on menehtynyt syöpään keskiviikkona, kirjoittaa Ilta-Sanomat. 62-vuotias hittikappaleiden tekijä menehtyi syöpään 16 vuoden taistelun jälkeen.
Sanoittajanuransa aikana mies voitti arvostetun Juhani Vainio -palkinnon vuonna 2004. Lisäksi hän voitti Tangomarkkinoiden ohessa järjestetyn sävellys- ja sanoittajakilpailun vuonna 2006.
Miehen kirjoittamia menestyshittejä ovat muun muassa Yön kuningatar ja Mun aika mennä on. Tämän lisäksi hän kirjoitti kansansuosikiksi nousseet Aatsipoppaa-lastenlaulut.
Hänen sanoituksiaan ovat levyttäneet monet suomalaisen musiikin huippunimet, kuten Katri Helena, Paula Koivuniemi, Meiju Suvas, Janne Tulkki, Jari Sillanpää, Matti Esko, Kari Tapio, Kirka, Reijo Taipale, Kake Randelin, Eija Kantola ja Eini.
(MTV3)