Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Irtomyyntivihannekset vaikuttavat tuoreemmilta kuin pakatut

kotim. kasvikset
kotim. kasviksetCopyright Alma Media Oyj 2000
Julkaistu 19.09.2003 14:37

Pakatut kasvikset eivät vaikuta yhtä kotimaisilta kuin irtomyynnissä myytävät. Irtomyyntituotteita pidetään myös tuoreempina kuin valmiiksi pakattuja. Tuoreus ja kotimaisuus osoittautuivat tärkeimmiksi puutarhatuotteiden valintaperusteiksi tutkimuksessa, jonka teetti Kotimaiset Kasvikset ry.

Kotimaiset Kasvikset ry:n toimitusjohtaja Timo Taulavuori oli hienoisesti yllättynyt kuluttajien innostuksesta pakkaamattomiin tuotteisiin.

- Nyt kun ollaan yhä enemmän menossa siihen suuntaan, että kaikkia tuotteita pakataan ja siivutetaan ja tehdään kuluttajalle valmiimmiksi, niin tämä tutkimus osoittaa, että kuluttajat eivät halua valmiimpia eivätkä pakatumpia puutarhatuotteita, vaikka elämä on mennyt kiireisemmäksi. Siinä riittää pohtimista, miksi on näin, Taulavuori summaa.

porkkananippu
porkkananippuCopyright Alma Media Oyj 2000

Kuluttajien pyrkimys luonnollisuuteen ja luonnonmukaisuuteen näkyy mahdollisimman käsittelemättömien ja pakkaamattomien puutarhatuotteiden arvostuksena. Lähes jokainen suomalainen ostaisi ainakin omenansa ja tomaattinsa pakkaamattomina irtomyynnistä. Perunatkin ostettaisiin pakkaamattomina. Hieman yli puolet (54 pros.) ostaisi ne multaisina, viidennes (21 pros.) pestyinä.

- Kuluttajat haluavat itse valita ja vaikuttaa siihen, mitä he ostavat. Jos tuotteet pakataan ja kääritään ja annostellaan jonkin kokoisiksi, kuluttaja tuntee ettei hän ole enää päätöksiä tekemässä, vaan joku muu on päättänyt ne hänen puolestaan.

- Lisäksi kuluttaja ajattelee herkästi, että suojakaasuihin ja kelmuihin pakatut tuotteet ovat muualta tuotuja ja kotimaassa viljellyt myydään irtotuotteina, Taulavuori totesi.

Taloustutkimus haastatteli kesäkuussa runsasta tuhatta 15-74-vuotiasta suomalaista kuluttajaa, joilta kysyttiin mm. millaisina he halusivat puutarhatuotteensa.

(MTV3-STT-HELI SINKKONEN)

Lisää aiheesta:

Tutkimusväite: Jo yksi kevytlimu päivässä voi lisätä maksasairauden riskiäRavintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä" Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivääNyt paljastui tietoa Linnan juhlien ruoistaKymmenen varhaista oiretta muistisairaudesta – älä jätä hälytysmerkkejä huomiottaUnohda askelmäärä: Yksi kävelymuutos voi tuoda hyötyjä sydänterveydelle
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:52
    Sairaudet ja taudit

    Tutkimusväite: Jo yksi kevytlimu päivässä voi lisätä maksasairauden riskiä

  • 11:14
    Linnan juhlat

    Ravintolayrittäjä Elias ilahtui Linnan juhlien säräuutisesta – "Suurin osa ei tiedä"

  • 09:17
    Linnan juhlat

    Poikkeuksellinen perinneruoka Linnan juhliin: Valmistaminen kestää jopa 4–5 päivää

  • 08:58
    Linnan juhlat

    Nyt paljastui tietoa Linnan juhlien ruoista

  • 06:59
    Muistisairaudet

    Kymmenen varhaista oiretta muistisairaudesta – älä jätä hälytysmerkkejä huomiotta