Kun Iron Maidenin ensi kesän Helsingin Olympiastadionin konsertin liput tulivat viime maanantaina myyntiin, moni jäi nuolemaan näppejään. Suomessa säännöllisesti vuodesta 1980 asti keikkaillut raskaaseen heviin luottava brittibändi on myynyt maailmanlaajuisesti yli 70 miljoonaa levyä.
Kun mediapersoona Jone Nikulalta tiedustelee, onko hän oikea henkilö puhumaan Iron Maidenista, Nikula vastaa oitis myöntävästi. Verbaalikärrynpyöriä heittelevä Nikula on sitkeä metallimusiikin puolestapuhuja, joka tiivistää käsityksensä Iron Maidenista napakkaan määritelmään:
- Silkkaa loistavuutta.
Eurajokelainen kolmen lapsen isä Toni Brigatti hörppii työpaikallaan kahvia Iron Maiden -kuvioisesta mukista. Tietokoneen taustakuvakin on poimittu saman heavybändin kuvastoista. Suomen suurinta Iron Maiden -internetsivustoa Rautaneitoa ylläpitävälle Brigatille bändistä on vuosien varrella tullut tärkeä elämäntapa.
Kun Iron Maiden iskee, paluuta ei ole
Miehet innostuivat Iron Maidenista samoihin aikoihin, 1980-luvun puolivälissä.
– Näin bändin ensimmäistä kertaa World Slavery Tourilla Helsingin jäähallissa vuonna 1984. Olin silloin 14-vuotias, ja voin vain sanoa, että konsertti oli massiivisen hieno kokemus, Nikula hehkuttaa.
– Olin yhdeksänvuotias, kun televisiosta tuli vuonna 1985 Iron Maidenin Live After Death -konserttitaltiointi ja se iski todella lujaa. Biisien tekstit oli suomennettu ja kaikki oli muutenkin viimeisen päälle loistavaa, innostuu Brigatti nyt, 22 vuotta myöhemmin.
Nikulaan vetoaa edelleen vahvasti bändin musiikki, jota hän kuvailee väkivaltaisen miehekkääksi heavymetalliksi, jossa biisit tarjoavat kuuntelijoilleen subjektiivisia taistelukokemuksia. Mikäs sen miehekkäämpää.
– Iron Maidenin jäsenet tuntuvat monella tapaa tervejärkisiltä. Keulamies Bruce Dickinson ja kaverit tekevät rehellistä hommaa ilman turhaa starailua. Arvostan bändistä huokuvaa jonkinasteista työväenluokkaisuutta, analysoi Brigatti, joka on päässyt tapaamaan idolinsa Dickinsonin myös henkilökohtaisesti.
– Dickinson ja kitaristi Adrian Smith esiintyivät vuonna 1998 Uudessakaupungissa Rauman lähellä. Menin keikkapaikalle jo muutamaa tuntia ennen konsertin alkamista ja onnekseni tuttu järjestysmies päästi minut sisälle katsomaan soundcheckia. Hetken kuluttua joinkin sitten siinä kaljaa Dickinsonin ja Smithin kanssa, muistelee Brigatti.
Hän korostaa, että miehet olivat oikein mukavia eikä heissä ollut suuriin rokkitähtiin perinteisesti liitettyjä negatiivisia piirteitä.
Aika kultaa myös keikkamuistot
Nikula palaa mielellään muistoissaan kesän 1992 Monsters of Rock -festareille Donington Parkiin Englantiin. Festareiden pääesiintyjäksi nimetty Iron Maiden lunasti kriittisen kaksikymppisen odotukset.
– Iron Maidenin veto oli sen verran tiukka, että mikään muu päivän bändeistä ei tuntunut Slayeria lukuun ottamatta keikan jälkeen miltään, Nikula ilmoittaa.
Brigatti on reissannut ympäri Eurooppaa suosikkiyhtyeensä keikoilla eikä parhaan keikkamuiston nimeäminen ole helppoa. Viimevuotinen keikka Milanossa Italiassa on jäänyt kuitenkin mieleen erityisen ikimuistoisena kokemuksena:
– Tunnelma oli aivan käsittämätön, kun viidentoistatuhannen ihmisen keikkapaikkaan oli ahtautunut turvamääräyksistä välittämättä lähemmäs kaksikymmentätuhatta ihmistä. Fiilikset olivat katossa jo lämmittelijäbändin aikana, ja konsertin loppua kohti tunnelma vaan parani entisestään.
Iso heavyperhe
Mistä oikein on kyse, kun aikuiset järkeväntuntuiset miehet intoutuvat ylistäviin adjektiiveihin ja paatokselliseen muisteluun?
Nikula ja Brigatti eivät ole asiansa kanssa yksin. Suomessa on erityisen aktiivinen Iron Maiden -faniyhteisö, jolle yhtye ei ole vain bändi toistensa joukossa.
– Koko Iron Maidenin ympärille kokoontuva yhteisö on kuin suuri perhe, rinki, jossa on kiva olla mukana, sanoo Brigatti, jonka monet ystävät ovat peräisin juuri Iron Maiden -porukoista.
Brigatti on saanut Iron Maiden -elämäntavan tartutettua myös muihin perheenjäseniinsä. Hän mainitsee huvittuneena, kuinka 6-vuotias tytär oli kirjoittanut antamaansa isänpäiväkorttiin allekirjoituksesi neitoa tarkoittavan maiden-sanan.
– Olen onnistunut käännyttämään vaimoni ihan täysin. Onneksi kärsivällinen anoppi hoitaa lapsia, kun käymme yhdessä ulkomailla keikkamatkoilla, nauraa Brigatti.
Miten suosio rakennetaan?
Nikula uskoo Iron Maidenin suuren suosion Suomessa johtuvan siitä yksinkertaisesta syystä, että bändi on keikkaillut Suomessa melkein uransa alkuajoista lähtien. Monet yhtyeet eivät nimittäin ulota kiertueitaan näin pohjoiseen.
– Iron Maiden on osannut luoda suhdetta kuluttajiin. Niin yksinkertaista se on, Nikula sanoo.
Brigatin mielestä Iron Maidenin Suomessa saama huomio taas ei ole erityisen huomattavaa, koska bändin konserttien liput myydään loppuun hetkessä joka puolella maailmaa.
– Esimerkiksi Ruotsissa Iron Maidenilla on vielä kovempi suosio. En osaa vastata siihen, että miksi bändi olisi erityisen suosittu Suomessa, pohtii Brigatti.
Seuraavaa maailmankiertuetta odotellessa
Ensi kesänä Suomeen saapuva Somewhere Back in Time -maailmankiertue saattaa muodostua todelliseksi nostalgiapaukuksi, kun showssa käytetään vanhojen kiertueitten rekvisiittaa ja ohjelmistoakin rakennetaan joittenkin huhujen mukaan vanhojen klassikoiden varaan. Brigatin mielestä uusi kiertue saattaa hyvinkin olla Iron Maidenin koko uran kovin juttu.
– Olen hankkinut jo liput Helsingin ja Tukholman keikoille. Saattaa olla, että menen niiden lisäksi myös jonnekin muualle, Brigatti ilmoittaa.
Jone Nikula ei ehtinyt hankkia lippua stadionin keikalle, mutta pitää Tampereen Ratinan keikkaa ihan mahdollisena:
– Olisihan se mainiota mennä katsomaan keikkaa vaikka sitten Tampereelle.
Kuinka kauan Iron Maidenilla riittää virtaa?
Brigatti ei usko, että yli kolmikymmenisen vuoden uran tehnyt veteraaniyhtye tekisi vielä kovinkaan montaa levyä saati sitten mittavaa maailmankiertuetta.
– Voi olla, että seuraava levy jää yhtyeen viimeiseksi. En oikein osaa nähdä Iron Maidenin miehiä riekkumassa vielä yli kuusikymppisinäkin tuolla areenoilla. Maiden ei ole kuitenkaan mikään Rolling Stones, Brigatti sanoo.
Hänen mielestään yhtyeen kannattaa lopettaa huipulla. Ajatus heavypapoista tuntuu hänen mielestään liian parodiselta toimiakseen Iron Maidenin tapauksessa. Nikula taas pohtii, että koko ikänsä musiikkia tehneillä miehillä voi olla suuri houkutus jatkaa keikkailua ja levyttämistä vielä pitkään.
– Iron Maidenin legendaarisuutta ei voi kiistää, mutta seuraavalle legendaarisuuden asteelle meneminen tarvitsee bändiltä aikamoisen harppauksen. Rolling Stones on ainoa esimerkki todellisesta über-bändistä, joka on ollut aktiivinen vuosikymmenestä toiseen eikä luota pelkästään vanhoihin hitteihin, Nikula selostaa.
Toni Brigatin suosikkiyhtyettä ei tarvitse kyseenalaistaa. Onko Iron Maiden myös Jone Nikulan suosikkibändi?
– Olisi naurettavaa, jos tässä iässä olisi yksi ja ainoa suosikkiyhtye. Voin kyllä sanoa, että Iron Maiden on yksi suosikeistani, kertoo Nikula, jonka levyhyllyssä bändin levyt ovat komeasti esillä, aakkosjärjestyksessä.
Teksti: Lena Nelskylä
Iron Maiden esiintyy Olympiastadionilla Helsingissä 18. heinäkuuta ja Ratinan stadionilla Tampereella 19. heinäkuuta 2008.
Iron Maiden -yhteisön nettisivut: www.rautaneito.com