Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iran kieltäytyy luovuttamasta pudonneen matkustajakoneen mustaa laatikkoa yhdysvaltalaisille – Traficom: Poikkeuksellista, mutta nyt ei kannata spekuloida

0:34Suuren matkustajakoneen putoaminen tallentui videolle Iranissa – tulipallo syöksyi maahan ja räjähtiVideolle tallentui hetki, kun suuri matkustajakone putosi Iranissa – tulipallo syöksyy maahan ja räjähtää
Julkaistu 08.01.2020 16:33(Päivitetty 08.01.2020 17:29)

MTV UUTISET – STT

Iranin siviili-ilmailun viranomaiset eivät luovuta maahan pudonneen ukrainalaisen matkustajakoneen kahta mustaa laatikkoa yhdysvaltalaiselle Boeing-yhtiölle tai Yhdysvaltain viranomaisille.

Matkustajakoneen putoaminen sattui samaan aikaan, kun tilanne Lähi-idässä on jännittynyt entisestään. Vain hieman aiemmin Iran oli laukaissut ohjuksia amerikkalaisjoukkojen tukikohtia kohti.

Vielä ei kuitenkaan ole tullut esiin seikkoja, jotka puhuisivat rikollisesta toiminnasta. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi varoittikin "spekuloimasta" turman syystä.

Traficom pitää poikkeuksellisena

Johtaja Jari Pöntinen Liikenne- ja viestintävirasto Traficomista pitää valitettavana Iranin päätöstä olla luovuttamatta turmakoneen mustia laatikoita Boeing-yhtiön edustajille tai amerikkalaisviranomaisille.

– Yleensä onnettomuusvaltio tietenkin luovuttaa materiaalia konevalmistajan käyttöön, jotta syyt saataisiin selville, Pöntinen sanoo STT:lle.

Pöntisen mukaan toimintatavaksi on muodostunut, että sekä onnettomuusmaan ilmailuviranomainen, turmakoneen lentoyhtiö että koneen valmistaja tai tietyn laitteen tai moottorin valmistaja ovat kaikki mukana tutkinnassa.

– Yleinen käytäntö on, että nimenomaan kaikki tarvittavat relevantit tahot ovat mukana, jotta onnettomuuden syy vilpittömästi selviäisi.

"Ei kannata lähteä spekuloimaan"

Vastuu tutkinnasta on kuitenkin sillä valtiolla, jonka alueella onnettomuus tapahtuu. Asiasta on sovittu jo vuonna 1944 kansainvälisen siviili-ilmailun yleissopimuksessa.

Ukrainalaiskoneen turman syystä liikkuu mediassa ja netissä hyvinkin kirjavia teorioita. Pöntisen mukaan nämä kannattaa jättää omaan arvoonsa.

– Onnettomuuden syy pystytään selvittämään hyvin tarkkaan. Kun saadaan vähän faktaa siitä, sitten voidaan arvioida, mutta nyt ei kannata lähteä spekuloimaan.

Uutiseen täydennetty Traficomin kommentit kello 17.28.

Lue lisää:

Videolle tallentui hetki, kun suuri matkustajakone putosi Iranissa – tulipallo syöksyy maahan ja räjähtää

Iranin turmakoneessa 176 uhria: Katso lista kaikista matkustajista – mukana myös ruotsalaislapsia

Lisää aiheesta:

Asiantuntija kertoo, missä piilee suurin syy lentoturmiinKreml vastasi – WSJ: Venäjä "todennäköisesti" pudotti koneenIran valmis luovuttamaan alasammutun koneen mustat laatikot – maan hallinnon mukaan niistä ei kuitenkaan olisi hyötyä tutkinnassaKanadalaisryhmä matkalla Iraniin tutkimaan mystistä lentoturmaa – Britannian pääministeri Boris Johnson uskoo ohjusteoriaan: "Kone ammuttiin alas ilmatorjuntaohjuksella"Juuri nyt: Amerikkalaismedian mukaan Iran on kutsunut Yhdysvallat apuun koneturman tutkinnassaUkraina tutkii, johtuiko Iranin lentoturma sittenkin ohjuksesta – teoria saa tukea asiantuntijalta: "Kone ei pala noin, ellei paloa tai räjähdystä ole saatu aikaan tahallisesti"
Lento-onnettomuudetIranUkrainaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Lento-onnettomuudet
  • 07:32
    Lentokoneet

    Lentokone suistui mereen Hongkongissa

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen

  • 12.10.15:53
    Helikopterit

    Helikopteri syöksyi jalankulkijoiden päälle Kaliforniassa – kauhunhetket tallentuivat videolle

  • 7.10.10:14
    Helikopterit

    Davyd kuvasi, kun helikopteri syöksyi moottoritielle metrien päähän hänen autostaan

  • 17.9.14:20
    Lentokoneet

    Kuumottava video: Lentokone rullasi – sitten tulivat liekit