Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iltalehti: Bitcoin-miljonäärinä esiintynyt Toni paljastui huijariksi, miljoonien sijaan velkomustuomioita

Julkaistu 01.03.2021 09:21(Päivitetty 01.03.2021 10:01)
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Bitcoin-miljonäärinä viime vuonna esiintyneen Toni Laaksosen puheista paljastui useita epäjohdonmukaisuuksia, kirjoittaa Iltalehti.

Ilta-Sanomat uutisoi viime vuoden elokuussa espoolaisesta levyseppähitsaajasta Toni Laaksosesta, joka kertoi, että hänellä on 6,6 miljoonan euron Bitcoin-varallisuus.

Todellisuudessa Laaksonen ei esitellyt artikkelissa omaa Bitcoin-lompakkoaan, vaan Blockchair-sivustolta löytyvää julkista tilikirjaa, paljastaa Iltalehti.

Kryptovaluuttojen tilikirjat ovat julkisia, joten kuka tahansa voi näyttää tilikirjaa ja väittää omistavansa kolikot.

Asiantuntija listasi epäjohdonmukaisuudet

Iltalehti haastatteli aiheesta nimettömänä pysyttelevää asiantuntijaa, joka listasi Laaksosen tarinan epäjohdonmukaisuudet.

Laaksosen esittelemät Bitcoinit ovat Bitcoinin SV -lohkoketjua, joka on eri asia kuin alkuperäinen Bitcoin. Laaksonen ei maininnut Ilta-Sanomien jutussa, että hänellä olisi muuta kryptovaluuttaa kuin Bitcoin SV:tä.

Asiantuntija huomauttaa Iltalehden jutussa, että Bitcoin SV:tä ei ollut edes olemassa vielä silloin, kun Laaksonen kertoi perustaneensa Bitcoin-tilinsä eikä sen hinnassa ole tapahtunut miljoonien eurojen pikavoitot selittävää vaihtelua.

Laaksosen esittelemältä tililtä ei myöskään ollut tehty tilisiirtoja, jotka Laaksonen Ilta-Sanomien jutussa mainitsee.

Asiantuntija pitää mahdollisena, että Laaksosta itseään on huijattu asiassa.

Bitcoin-miljoonien sijaan Laaksosella on Iltalehden mukaan useita velkomustuomioita ja kulutusluotoista koostuvia velkoja.

Oikaisu 1.3. klo 10.00: Asiantuntija ei tuonut Laaksosen tarinan epäjohdonmukaisuutta Iltalehden tietoisuuteen, kuten jutussa aiemmin kirjoitettiin, vaan Iltalehti otti yhteyttä asiantuntijaan, joka kommentoi aihetta lehden pyynnöstä.

Lisää aiheesta:

Kryptofirma siirsi naisen tilille erehdyksessä miljoonia – ehti tehdä talokaupat ennen kuin moka huomattiinArmeijassa ollut Mikko osti leivän bitcoineilla vuonna 2013 – näin paljon sen arvo olisi nykyään: "Ylivoimaisesti kallein ateriani" Kryptovaluutalla noustiin monimiljonääriksi myös Suomessa – toimitusjohtaja iloitsee, että hype laantui ja bitcoinin arvo vajosi kolmasosaan: "Hämärät pelurit katosivat"Tulolistan kolmanneksi noussut Alexander lainasi vielä joulukuussa 2016 ystävältään rahaa kattoremonttiin – tienasi nyt yli 24 miljoonaa euroaHuijaussivustolla Hjallis Harkimon väitettiin selviytyneen konkurssista bitcoiniin sijoittamalla – "Rikollista toimintaa tehdä juttu, jossa sanotaan näin"MTV:n ruutukasvot päätyivät valekampanjan keulakuviksi – Nina Rahkola hämmästyi, kun häntä käytettiin bitcoin-sivustolla: "Tämä on valetta"
KryptovaluuttaIltalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kryptovaluutta
  • 5.10.11:22
    Donald Trump

    Bitcoin nousi uuteen ennätykseen

  • 22.8.19:47
    Etelä-Korea

    Tupakantumpin takia pidätetty mies herätti epäilykset Soulissa – poliisi yllättyi henkilöllisyydestä

  • 20.8.18:20
    Pakotteet

    Britannia iski Venäjän piilotettuihin rahahanoihin: "Kremlin epätoivoisia yrityksiä"

  • 22.5.06:54
    Verot

    USU: Veroilmoitukset kryptovaluuttakaupoista lähes kaksinkertaistuivat vuodessa

  • 18.2.18:24
    Argentiina

    Argentiinan presidentti Milei ryvettyi kryptoskandaalissa – vaaditaan jopa virkasyytteeseen