Ilonen haluaa palata voittajaksi

Mikko Ilonen, kuva: Stuart Franklin/Getty Images
Mikko Ilonen, kuva: Stuart Franklin/Getty Images
Julkaistu 09.12.2009 10:00

Mikko Ilonen haluaa palata voittajaksi torstaina alkavalla golfin miesten Euroopan-kiertueen kaudella. Ilonen on voittanut Euroopan pääkiertueella kahdesti, vuonna 2007 Indonesiassa ja Ruotsissa.

Vuoden 2010 turnaukset ottavat vanhan vuoden puolelta varaslähdön kahdella Etelä-Afrikassa pelattavalla kisalla. Ilonen on mukana molemmissa: ensin Malelanessa villieläinten naapurissa ja ensi viikolla Kapkaupungin nurkilla. Ennen Etelä-Afrikkaa Ilonen hioi lyöntejään Dubaissa.

Maailmanlistalla 290. sijalla oleva Ilonen lähtee uransa kymmenenteen Euroopan-kiertueen kauteen pääosin samoilla ajatuksilla kuin viime kauteen.

- Timo Rauhala jatkaa valmentajana, fysiikkapuolella Pierre Johanssonin kanssa tehtävä yhteistyö on entistä isommassa roolissa. Pyrin tekemään asiat entistä paremmin ja erottamaan selkeästi kilpailuviikot harjoittelujaksoista. Alkuasentooni, sen ryhtiin ja tuntemuksiin kiinnitän erityisesti huomiota, Ilonen kertoi.

Marraskuussa päättyneellä kaudella Ilosen kohokohdat osuivat syksyyn, jonka kruunasi kakkossija Madridissa. Sen tuomat palkintorahat varmistivat Ilosen pelioikeuden alkavaksi kaudeksi.

Ensi viikolla 30 vuotta täyttävä Ilonen uskoo pelaavansa kauden aikana 25-30 kilpailua. Kaikkiaan Euroopan-kiertueen kalenterissa on 47 kilpailua.

- En ole vielä lyönyt ohjelmaani lukkoon, mutta se noudattaa varmasti pitkälti samaa runkoa kuin aiemmin. Tavoite on toki myös se, että pääsisin mukaan majoreihin (arvoturnauksiin), varsinkin British Openiin, Ilonen linjasi.

(MTV3-STT)