IL: Yläkoulun opettajan harkinta petti pahemman kerran Venäjän luokkaretkellä – osti yläasteikäisille alkoholia laivamatkan aikana

AOP: Viinapullo
Kuvituskuvaa.All Over Press
Julkaistu 24.05.2019 13:19

MTV UUTISET

Alajärveläinen yhdeksännen luokan opettaja oli ostanut koululaisille alkoholia luokkaretkellä. Alajärven kaupungin sivistystoimenjohtaja vahvistaa asian Iltalehdelle.

Tapaus sattui keväällä. Venäjän retkellä oli mukana muitakin opettajia valvomassa oppilaita. Yksi opettaja oli ostanut osalle oppilaista alkoholia laivamatkan aikana.

Yhden lapsen vanhempi otti yhteyttä Iltalehteen ja kertoi yhden tytöistä olleen humalassa laivalla. Alajärven kaupungin sivistystoimenjohtaja sanoo, että he ovat tietoisia asiasta. Kaupungin mukaan asiaan on puututtu lain edellyttämällä tavalla.

Epäilyn mukaan opettaja on syyllistynyt alkoholin välittämiseen alaikäiselle. Teosta voi pahimmillaan saada jopa kaksi vuotta vankeutta.

Tuoreimmat aiheesta

Alkoholi