Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ikääntyneiden kuskien määrä tieliikenteessä kasvaa – "Ajo-ura olisi osattava lopettaa riittävän ajoissa"

2:11Ikääntyviä autoilijoita on yhä enemmän
Julkaistu 23.08.2018 19:59
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Iäkkäiden autoilijoiden määrä on reilussa 10 vuodessa tuplaantunut, ja tulevaisuudessa määrä vain kasvaa väestön ikääntyessä. Vaikka erilaisia apuvälineitä ja tekniikkaa onkin kehitetty seniorikuskeille, olisi Autoliiton koulutuspäällikön mukaan ajokortista osattava luopua riittävän ajoissa.

Liikenteen turvallisuusvirasto Trafin tilastot heinäkuulta kertovat, että Suomessa on lähes puoli miljoonaa yli 70-vuotiasta autokuskia.

– Meillä on noin 450 000, 70 vuotta täyttänyttä b-kortin haltijaa. Vuoden 2006 lopussa vastaava luku oli 220 000, eli valtava muutos on tapahtunut, kertoo Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen.

Kun iäkkäiden kuskien määrä tieliikenteessä vain kasvaa, tarvitaan kaikilta liikenteessä liikkuvilta Vesalaisen mukaan liikennesääntöjen noudattamista, rauhallista ajotapaa ja muiden huomioon ottamista.

Ikä tuo ajoon mukanaan haasteita

Vesalainen kiertää ympäri Suomea pitämässä koulutuksia nimenomaan ikäautoilijoille, joten seniorikuskien kokemat haasteet autoilussa ovat hänellä hyvin tiedossa.

– Risteysajo koetaan hankalana. Pään kääntäminen on ongelmallista, lisäksi autoon meneminen ja sieltä ulos tuleminen. Muun muassa pitkät ajomatkat, oudot liikenneympäristöt ja pimeällä ajaminen koetaan haasteellisemmaksi kuin nuorempana.

Ajo-ura päätökseen ajoissa

Kun koittaa päivä, jolloin oma terveydentila ei enää mahdollista turvallista ajamista, olisi Vesalaisen mukaan kuskin pystyttävä lopettamaan ajo-ura, ennen kuin on liian myöhäistä.

– Ajo-ura olisi osattava lopettaa riittävän ajoissa. On mukavampi luopua ajokortista vapaaehtoisesti kuin tehdä se pakon edessä sen jälkeen, kun on aiheuttanut jonkun toisen tienkäyttäjän vakavan loukkaantumisen tai jopa kuoleman.

Koulutuspäällikön mukaan kuski ei välttämättä aina itse tiedosta, milloin olisi syytä lopettaa ajaminen. Siksi läheinen voi lempeästi ilmaista huolensa toisen ajokyvystä.

– Olisi hyvä, että jälkipolvet kävisivät istumassa kyydissä katsomassa, miten homma sujuu. Ikäihminen ei välttämättä itse tiedosta, että enää ei ole niitä edellytyksiä turvalliseen ajoon tai vaikka tiedostaisikin, ei suostu sitä myöntämään.

Lisää aiheesta:

"Merkkejä siitä, että on korkea aika harkita ajamisen lopettamista" – ikääntyvä kuski, kiinnitäthän näihin asioihin huomiota?Kolmasosa suomalaisista tuntee jonkun, joka ajaa, vaikkei kannattaisi – "Kuljettajan läheinen saattaa ensimmäisenä huomata...""Puoliso ei välttämättä ole paras taho arvioimaan ajokykyä" – kun ikä alkaa haitata ajamista, tässä on paras toimintatapaNäistä merkeistä tiedät, että läheisen ajamiseen on syytä puuttua – "Tässä ollaan ison asian äärellä"Psykologi satsaisi ajokoulutuksessa tunnetaitoihin ja riskinhallintaan – kesäöinen viikonloppu on riskialtteinKolmannes suomalaisista pelännyt auton kyydissä: "Kuljettajan paikalla istuessa ehkä ajattelee, että voi hallita tilanteet"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:04
    Tasa-arvo

    Suomalainen klubi ei hyväksy naisia jäsenikseen vieläkään

  • Eilen19:57
    Tietoturva

    Tämä arkinen asia altistaa digihuijauksille – "Pankit eivät tee tarpeeksi", sanoo IT-asiantuntija

  • Eilen19:53
    Turvallisuus

    Mitä jos sähköt katkeavat ja nettikin mykistyy? Varaudu näin

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen18:31
    Pelastusoperaatiot

    Miska ei epäröinyt, kun näki nuoren pojan hukkumaisillaan – presidentti antoi tunnustuksen sankariteosta