Johannes Hösflot Kläbo jatkoi juhliaan ja suomalaiset jäivät edelleen kärkikymmenikön ulkopuolelle, kun maastohiihdon maailmancup jatkui miesten 10 kilometrin perinteisen hiihtotavan kilpailulla. Markus Vuorela oli Trondheimissa suomalaisista parhaana 13:s ja olympiavoittaja Iivo Niskanen 14:s.
Vuorela iloitsi uransa parhaasta normaalimatkojen cupsaavutuksesta. Korkein odotuksin Trondheimiin lähtenyt Niskanen pettyi valtavasti, kun hän epäonnistui sekä yhdistelmäkilpailussa että yleensä takuuvarmassa menestyslajissaan, perinteisen hiihtotavan väliaikalähdössä.
– Huono päivä kuten tuloksista näkee. Tämä oli tasoni tänään, Niskanen sanoi hiihdostaan.
LUE MYÖS: Jari Isometsä painottaa Iivo Niskasesta: "Ei se ole niin" – huomasitko mitä toinen suomalainen teki?
Niskanen kamppaili kilpailun alussa kärkisijoista, mutta sijoitus valui matkan edistyessä alaspäin. Lopputulos ei varmasti vastaa Niskasen suorituskykyä, mutta hän ei suostunut moittimaan välineitään.
– Tämä on tällaista välillä. Tulos on monien asioiden summa, mutta tänään ei menokaan varmasti ollut parasta, Niskanen pyöritteli vastauksiaan välinekysymyksiin.
– Kalusto on varmasti ihan hyvä. Pitää treenata kovempaa, hän murjaisi.
Vuorelalta jopa uran parasta
Trondheimin kaikki kolme kilpailua voittanut Kläbo kukisti kympillä norjalaiset joukkuetoverinsa Pål Golbergin ja Henrik Dönnestadin parillakymmenellä sekunnilla. Ruotsin neljänneksi sijoittunut Calle Halfvarsson onnistui rikkomaan kuuden norjalaishiihtäjän rintaman kilpailun kärkisijoilla.
