Ihana trendi: Seinien liukumaalaus
Liukuvärjäys on ollut pitkään trendi kauneuden maailmassa ja se näkyy myös sisustuksessa. Mielenkiintoisella tekniikalla maalatut seinät sopivat etenkin yksinkertaiseen sisustukseen.
Maalaisitko seinät valkoiseksi vai vihreäksi? Mielenkiintoisen liukumaalauksen avulla saat ne molemmat.
Kuvissa on käytetty Designers Guildin Castallani-tapetteja, mutta samanlaisen seinän voi toteuttaa myös itse helposti maalaamalla.
Valitse alle laadukas pohjamaali ja anna sen kuivua. Ruiskumaalaa tämän jälkeen haluamallasi sävyllä niin, että värin voimakkuus vähenee ylhäälle päin mentäessä harsomaisin kerroksin.
Kaunis maalaustekniikka sopii etenkin simppeliin sisustukseen ja sen tuomaa efektiä on hauska tehostaa huoneen muissa yksityiskohdissa käyttämällä samoja sävyjä tekstiileissä ja huonekaluissa.
Kuvat: Designers Guild
Hannele Lampela/ MTV3
Uusimmat
-
06:05
Zelenskyi: Ukrainasta tehtävä Euroopan turvallisin valtio – MTV seuraa sotaa
-
06:05
Leevi-koira oli aloittamassa lounastaan, kun paikalle iski ahne siili – näin nopeasti ruokakippo vietiin
-
06:05
Huuhkajien Onni Valakari paljastaa saaneensa tarjouksia Euroopasta: "Siirto on hyvin todennäköinen"
-
05:54
Uudessakaupungissa noin 30 yksikköä hälytettiin sammuttamaan hoitokodin paloa – koko rakennus tyhjennettävä
-
05:46
Kovat helteet lähtevät lomalle, mutta aurinkoa ei tarvitse hyvästellä – "Tavanomaista heinäkuista kesäsäätä"
-
05:40
Burkina Fasossa ainakin 34 ihmistä kuollut viikonlopun iskuissa
-
05:36
USU: Suomen Nato-hakemus vahvisti enemmistön turvallisuudentunnetta
-
05:29
Suomesta ja Ruotsista tulee tänään Naton tarkkailijajäseniä – Suora lähetys kello 11: Liittymispöytäkirjoihin nimet alle
-
05:17
22-vuotias mies otettu kiinni USA:n itsenäisyyspäivän joukkoampumiseen liittyen – ainakin kuusi on kuollut, kymmeniä haavoittunut
-
00:03
Ukrainan sodan tapahtumat 4. heinäkuuta
-
23:01
Uskomatonta: Tenniksen kohupelaaja rikkoi sääntöjä jo kentälle astuessaan – "Teen mitä haluan"
-
22:34
Turkki yllättää jälleen uusilla vaatimuksilla – "Sopimus ei ole tämän asian loppu"
-
21:52
Näyttelijä Tom Cruise täytti 60 vuotta – juhlisti synttäreitään F1-varikolla sekä jättikonsertissa
-
21:22
Susijengin uusi pelipaikka MM-jatkokarsintaan selvillä
-
21:04
Barbie-nukke kuin David Bowie – inspiraatio legendaarisesta videosta
-
20:54
Tässä ovat Suomen Michelin-ravintolat 2022: Ensimmäinen tähtiravintola Helsingin ulkopuolelle!
-
20:47
Sikala tuhoutui tulipalossa Tammelassa – 100 sikaa kuoli, pelastuneet eläinlääkärien hoivissa
-
20:44
Rajua draamaa Veikkausliigassa! HIFK-tähti suivaantui huoltajan tempusta – tulinen välikohtaus johti ulosajoon
-
20:31
Lehti: Valioliiga-tähti pidätetty raiskauksesta epäiltynä
-
20:30
The Rasmus pokkasi kultalevyn viisukappaleestaan – yli kaksi miljoonaa striimausta Suomessa
-
Lataa lisää