Pula yksiöistä ja kaksioista piinaa Suomea pitkään. Näin arvioi Hypoteekkiyhdistyksen toimitusjohtaja Ari Pauna. Sen sijaan omakotitaloille on yhä vaikeampaa löytää ostajaa, ainakaan nopeasti. Monet karttavat remontteja ja liian kaukana palveluista sijaitsevia asuntoja.
Hypoteekkiyhdistyksen toimitusjohtaja Ari Pauna harmittelee Suomen asuntokannan hidasta uusiutumistahtia.
– Tänä vuonna on tulossa noin 24 000 uutta asuntoa 2,9 miljoonan asunnon rinnalle. Se on liian vähän.
Käytännössä tarve olisi Paunan mukaan reilusti yli 30 000 asuntoa, joista suurin osa pitäisi rakentaa kasvukeskuksiin ja erityisesti pääkaupunkiseudulle.
Nykytahti pitää yllä jatkuvaa pulaa kohtuuhintaisista yksiöistä ja kaksioista, sillä pieniä asuntoja haluavat ostaa myös suurten ikäluokkien eläkkeelle jäävät ihmiset.
– Siellä ovat ne ensiasunnon ostajat, sinkut ja dinkut (engl. double income, no kids) ja nyt jatkossa myös seniorit, toteaa Pauna.
Miljoonan talon loukku
Osa palvelujen ja työn perässä kasvukeskuksiin muuttavista ihmisistä uhkaa jäädä omakotitaloloukkuun.
– Meillähän on liki miljoona omakotitaloa väärässä paikassa, arvioi Pauna.
Pahimmillaan käy niin, että talot jäävät jälleen tyhjilleen vain kesämökkikäyttöön, kun väki muuttaa työn ja palvelujen perässä kaupunkeihin.

