Husin alueella ensimmäistä kertaa yli tuhat koronatartuntaa viikossa – paikoin jopa 12 prosenttia näytteistä positiivisia
Husin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi kertoi tiedotustilaisuudessa, että Husin alueella on todettu ensimmäistä kertaa yli tuhat koronatartuntaa viikossa.
Ennuste on, että nousu jatkuu jonkun aikaa, ja sen vuoksi toimenpiteitä tarvitaan.
Mäkijärven mukaan tartunnat eivät ole jakautuneet tasaisesti Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin alueella vaan toisilla alueilla se on huomattavasti korkeampaa.
Tiedotustilaisuudessa näytetystä kartasta voi huomata, että tartuntoja on eteenkin radanvarressa sekä Itä-Helsingissä.
– Korkein positiivisuusprosentti näytteissä on jopa 12 prosenttia tietyillä alueilla, hän sanoi.
– Näillä alueilla väestötiheys on suurempi, liikkuvuus suurempi ja alueilla asuu keskimääräistä enemmän ei-suomenkielisiä ja ei-ruotsinkielisiä kansalaisia, Mäkijärvi sanoi.
Mäkijärven mukaan epidemia etenee etenkin nuoremmissa ikäluokissa. Vanhemmissa ikäluokissa on tartuntoja, mutta suuremmilta altistumisilta ja jatkotartunnoilta on vältytty.
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ylilääkäri Taneli Puumalainen kertoo, että uusia koronatapauksia tänään ilmoitettu 461, joista 180 on aiemmilta päiviltä. Uusia koronavirukseen liittyviä kuolemantapauksia on keskiviikon jälkeen raportoitu yksi.
Tapausilmaantuvuus on tällä hetkellä 58 tautitapausta 100 000 asukasta kohden edellisen 14 vuorokauden aikana.
Uusimmat
-
23:05
Alkuviikon sää kääntyy viileämmästä aurinkoiseen viikon keskipaikkeilla
-
22:32
Real Madrid vyöryy, Karim Benzemalta huima temppu El Clasicossa – video: Barcelonan pelaajat protestoivat
-
22:25
Historiallisen suuri 15,7 miljoonan euron lottopotti jakoon! – katso oikea rivi
-
22:09
Myanmarissa yhteensä 19 ihmistä on tuomittu kuolemaan maata ravistelevista mielenosoituksista – yli kaksi kuukautta jatkuneissa protesteissa kuollut jo lähes 700 ihmistä
-
22:06
HJK jyräsi Suomen cupin finaaliin – kymmenet fanit kallioilla katsomon ulkopuolella
-
21:55
Petteri Orpo Joonas Nordman Show'n pelissä – kuvailee muun muassa Juha Sipilää, Michael Monroeta ja Annika Saarikkoa
-
21:49
Riihimäellä kahden auton nokkakolari
-
21:46
Melkoista sekoilua – NHL:n heittopussin "häpeällinen" toiminta ihmetytti
-
21:41
Puolustajat loistivat kirkkaimmassa valokeilassa SM-liigassa – tässä kierroksen kaikki osumat
-
21:27
Helsingin Mustikkamaalla hengenvaarallinen tilanne: Henkilö kiipesi useiden metrien korkeuteen sähköpylvääseen
-
21:15
Ernest Lawsonin ensimmäisellä Putous-hahmolla yllättävä yhteys lapsuudessa tehtyyn jekkuun
-
20:58
Marcus Forss maalasi Englannissa – Teemu Pukin Norwichin nousu ei vielä varmistunut
-
20:50
Pysäyttävä kuva – Kimi Räikkösen yliajama Ferrari-mekaanikko avautui kokemastaan
-
20:40
Järkyttyisitkö, jos miehellä olisi ollut satoja seksikumppaneita ennen sinua? Naisraati vastaa: "Sinä et mielestäni ole vakavasti otettava kumppani..."
-
20:34
Nyrkkeilijä hätkäytti punnituksessa paljastavissa alusvaatteissa – mestari tuki: "Jos minulla olisi tuollaiset rinnat..."
-
20:32
Pelicansin suora puolivälieräpaikka omissa käsissä – "Tämä oli pakkovoitto"
-
20:04
Kärpillä hurjat panokset SM-liigan päätöskierroksilla – "Se olisi tärkeää"
-
20:02
Aurinkomatkojen toimitusjohtaja ilahtui alan suuresta roolista exit-suunnitelmassa – näillä keinoilla suomalaiset pääsevät kesälomalla reissuun
-
20:01
Krista Siegfrids iloitsee uusista kansainvälisistä työkuvioistaan: "Tulee olemaan kiireinen kevät"
-
19:35
Valioliigassa melkoinen paukku! Manchester City taipui – vastustaja veti koko toisen jakson vajaalla
-
Lataa lisää