Yhdysvalloissa Texasissa ja Louisianassa asukkaita on evakuoitu tulva-alueilta ja ikkunoita suojattu hurjaa vauhtia lähestyvän hurrikaani Lauran vuoksi.
Karibialla hurrikaani aiheutti ainakin 25 ihmisen kuoleman.
Yhdysvaltain kansallisen hurrikaanikeskuksen NHC:n mukaan myrskytuulet puhaltavat lähes 42 metriä sekunnissa, puuskissa vieläkin kovemmin.
Ennusteissa arvioidaan, että myrsky kerää vielä lisää voimaa vuorokauden aikana ennen kuin osuu mantereelle Pohjois-Amerikassa.
Tämän hetken arvio on, että Laura saapuu Teksasiin tai Louisianaan keskiviikkoiltana paikallista aikaa.
Myrskytulvat voivat nousta jopa nelimetrisiksi, minkä lisäksi NHC ennakoi niiden leviävän kymmenien kilometrien päähän sisämaahan.
Lisäksi luvassa voi olla suuria ja tuhoisia aaltoja.
Teksasin kuvernööri Greg Abbott on sanonut Lauran mahdollisesti kasvavan toiseksi korkeimman eli neloskategorian hurrikaaniksi, jonka tuulet voivat puhaltaa jopa 70 metriä sekunnissa.
Hän on lisäksi varoittanut tornadojen mahdollisuudesta.Laura uhkaa myös rannikolla sekä Louisianassa että Texasissa sijaitsevia öljynjalostamokeskuksia.
