Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huawein pidätetyn talousjohtajan odotetaan pääsevän vapaaksi

Kanadassa pidätetty talousjohtaja Meng Wanzhou on pääsemässä lähtemään maasta.
Kanadassa pidätetty talousjohtaja Meng Wanzhou on pääsemässä lähtemään maasta. STELLA Pictures / ddp
Julkaistu 24.09.2021 20:45(Päivitetty 24.09.2021 23:27)

MTV UUTISET – STT

Tapaus jäädytti Kiinan ja Kanadan välit pohjaa myöten.

Kiinalaisen matkapuhelinjätti Huawein Kanadassa pidätetty talousjohtaja Meng Wanzhou on pääsemässä lähtemään maasta. Yhdysvaltojen oikeusministeriö ilmoitti perjantaina jättäneensä ratkaisuehdotuksen Mengin tapauksessa.

Syytteen lykkäämiseen perustuva sopimus on avaamassa Mengille mahdollisuuden lähteä Kanadasta, jossa hän on ollut kotiarestissa liki kolmen vuoden ajan.

Ratkaisuehdotusta käsiteltiin Yhdysvalloissa osavaltion tuomioistuimessa New Yorkissa perjantaina.

Oikeusministeriön asianajaja David Kessler kertoi, että Yhdysvallat suostuu lykkäämään Meng Wanzhoun syytteeseen asettamisen 1. joulukuuta 2022 asti ja jos tämä noudattaa sopimuksen ehtoja, syytteistä luovutaan.

Tuomari Ann Donnelly ilmoitti hyväksyvänsä ehdotetun sopimuksen.

Rikkoi Iranin vastaisia pakotteita?

Kanada otti Mengin kiinni vuoden 2018 lopulla Vancouverissa, koska Yhdysvallat oli antanut hänestä pidätysmääräyksen. Häntä syytettiin Iranin vastaisten talouspakotteiden rikkomisesta.

Enimmillään hänet olisi voitu tuomita jopa 30 vuoden vankeuteen. Kiina on luonnehtinut syytteitä täysin poliittisiksi.

Yhdysvallat vaati hänen luovuttamistaan, mutta luovutusvaatimuksen käsittely venyi Kanadassa pitkäksi.

Meng on ollut kotiarestissa luksushuvilassa Vancouverin ulkopuolella, ja hänen liikkeitään on valvottu nilkkapannalla. Meng on Huawein perustajan, Ren Zhengfein tytär.

Tapaus on kiristänyt Kanadan ja Kiinan välejä pahasti. Vain muutamaa päivää hänen kiinniottonsa jälkeen Kiina otti kiinni kaksi kanadalaista, liikemies Michael Spavorin ja entisen diplomaatin Michael Kovrigin, syyttäen heitä vakoilusta.

Heidän tapauksiaan käsiteltiin salaisessa oikeudenkäynnissä maaliskuussa. Spavor tuomittiin elokuussa 11 vuoden vankeuteen. Kovrigin tuomiota ei ole ilmoitettu.

Lisää aiheesta:

Liki kolme vuotta Kanadassa kotiarestissa ollut Huawein perustajan tytär pääsi vapaaksi: "Tämä on ollut hajottavaa aikaa"Kanadalaistuomari lykkäsi Huawein talousjohtajan luovutusoikeudenkäynnin kuulemistaHuawei haastaa Yhdysvallat oikeuteen –  katsoo sen laitteiden käytön rajoittamisen olevan perustuslain vastaista Huawein talousjohtaja syyttää Kanadaa laittomasta pidätyksestäKanada aloittaa Huawei-johtajan luovutusprosessin Yhdysvaltoihin – Kiina raivostui pidätyksestäHuawei-tapaus uhkaa kiristää entisestään Kiinan ja Yhdysvaltain välejä – professori kyseenalaistaa Trumpin väliintulon: "Käyttää tätä tapausta pelinappulana"
HuaweiKanadaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Huawei
  • 20.05.202223:54
    Kanada

    Vakoilua pelkäävä Kanada potkii kiinalaisen Huawein 5G-verkostaan

  • 26.11.202111:25
    Digi

    Poista nämä sovellukset puhelimestasi välittömästi – lähes 200 pelistä paljastui erittäin ikävä yllätys

  • 08.11.202108:51
    Supercell

    Tekniikka & Talous: Supercell-yrityksessä keskipalkka yli 20 000 euroa – nousee suurten tuotekehittäjien palkkakärkeen

  • 08.10.202106:11
    Tietoturva

    Onko kiinalaiskännykkä uhka vai mahdollisuus? Näin Huawei-johtaja vastaa viiteen vakavaan turvallisuushuoleen

  • 06.10.202105:52
    Digi

    Huawei perustaa innovaatiokeskuksen Helsinkiin – tietoturva-asiantuntija yhtiön visiosta: "Sinä päivänä viimeistään syytä hankkiutua eroon puhelimesta"