Puolustusvoimille selvisi jo kymmenen kuukautta ennen Viestikoekeskus-jutun julkaisua, että Helsingin Sanomilla oli tietoa sellaisista salaisista asiakirjoista, joista tietää vain hyvin rajattu joukko.
Tieto ilmenee tänään julki tulleesta keskusrikospoliisin (KRP) esitutkintamateriaalista.
Helsingin Sanomien toimittaja Tuomo Pietiläinen pyysi 10. helmikuuta 2017 Puolustusvoimilta sellaisia asiakirjoja, jonka olemassaolosta hänen ei olisi pitänyt keskusrikospoliisin mukaan tietää lainkaan.
Lue myös: Ex-toimituspäällikkö poliisikuulustelussa: HS:n vastaava päätoimittaja Kaius Niemi sai tiedon Viestikoekeskus-artikkelista ennen sen julkaisua
Tietopyynnössään Pietiläinen halusi pääesikunnalta tietoa muun muassa suomalaisten kriisinhallintajoukkojen henkilötiedustelusta ja Puolustusvoimien tiedusteluosaston erikoiskursseista. Puolustusvoimat ei luovuttanut tietoa.
Puolustusvoimat teki tutkintapyynnön vuotoepäilystään vasta päivää ennen kuin Helsingin Sanomat julkaisi Viestikoekeskusta käsittelevän juttunsa joulukuussa 2017.
Esitutkintamateriaalista salattu jopa HS:n juttu
Helsingin Sanomien Viestikoekeskus-jutun julkaisua koskevasta esitutkintapöytäkirjasta on salattu itse juttu, jonka julkaisua koko esitutkinta ylipäätään koskee.