Espooseen on tulossa Hypercon datakeskus, kertoi Helsingin Sanomat perjantaina. Hyperco on datakeskushankkeisiin keskittynyt rakennuttajayhtiö.
Puolustusministeriöstä vahvistetaan Helsingin Sanomille, että se on antanut luvan kiinteistökauppaan Espoossa.
Hypercon taustalla on dubailainen miljardööri Hussain Sajwani. Julkisuudessa olleiden tietojen mukaan yhtiö on rakentamassa datakeskukset myös Pyhäjoelle, Lohjalle ja Kouvolaan.
Hypercon hankkeet ovat olleet julkisuudessa sen jälkeen, kun selvisi, että Kouvolan datakeskukseen on tulossa käyttäjäksi kiinalaistaustainen somepalvelu Tiktok.
Lue myös:
Puolustusministeri toppuuttelee huolta datakeskuksista: "Pitää olla tarkkana, että mikä tässä muka vaarantaa"
Purra: Datakeskushankkeista tarvitaan selvitys: "Suomi on hyvä paikka investoinneille"
Juttua päivitetty 30.5.25 klo 08.38.