Hovioikeus linjasi perjantaina, että aiemmin oikeudessa hyödyntämätöntä kertomusta Jari Aarnion vuotamista tiedoista voidaan käyttää oikeudessa.
Kuulustelukertomuksen mukaan Aarnio antoi niin sanotun tynnyrihuumejutun tutkinnasta tietoja asianajajalle, joka puolusti jutussa epäiltyä ja sittemmin tuomittua miestä.
– Ainoa tietolähde tämän asian esitutkintaan oli Jari Aarnio, huumeista tuomitun miehen asianajaja kertoo kuulustelukertomuksessa.
Kerrotun tietojen luovuttamisen aikaan keskusrikospoliisi ja Helsingin huumepoliisi tutkivat yhteisoperaatiossa tynnyrihuumeiden maahantuontia ja levitystä. Tällä hetkellä Aarnio itse on syytteessä siitä, että olisi junaillut samaiset huumeet maahan.
Oikeuden arvioitavaksi siis jää, oliko Aarnion tarkoituksena vesittää tutkintaa.
Helsingin huumepoliisin ex-päällikön Aarnion huume- ja virkarikosjutun käräjävaiheessa oikeus katsoi, että asianajajan poliisille antama kuulustelukertomus ei ollut hyödynnettävissä. Aarnio kiistää syyllistyneensä rikoksiin.
Jengiläisiä toimistolle
Lisäksi Helsingin hovioikeudessa kuultiin perjantaina toisen huumetynnyreistä tuomitun miehen asianajajaa. Hänen mukaansa tutkinnasta vuodettu tieto päätyi lopulta hänen kauttaan hänen päämiehelleen, huumetynnyrien vastaanottamisesta sittemmin tuomitulle yrittäjälle.