Moskovassa homoseksuaalien Gay Pride -paraati järjestetään tänä vuonna samana päivänä euroviisujen loppukilpailun kanssa. Järjestäjien mukaan paraati toteutetaan, vaikka siihen ei heruisikaan viranomaisten lupaa.
Eurovision laulukilpailun finaali järjestetään Moskovassa toukokuun puolivälissä.
- Etsimme keinoja paraatin järjestämiseen laillisesti, mutta jos meidät kielletään, marssimme silti, sanoo Nikolai Aleks ejev, joka on venäläisen homojen oikeuksia puolustavan järjestön puheenjohtaja.
Moskovan kaupunginjohtaja Juri Lužkov on toistuvasti kieltänyt homoseksuaalien mielenosoitusmarssien järjestämisen. Lužkov on myös kutsunut homoseksuaalien marsseja Saatanan töiksi.
Venäjällä homoseksuaalisuuteen suhtaudutaan torjuvammin kuin monessa länsimaassa, ja homoseksuaalisuus oli siellä rikos vuoteen 1993 asti.
(MTV3-STT-AFP)