Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hoitajaliiton tuore puheenjohtaja huolissaan hoitajamitoituksen laskemisesta: "Äärirajoille venymisiä tulee lisää"

8:44Miten SuPer ry:n uusi puheenjohtaja ratkoisi hoitajapulaa?Katso video: Miten SuPer ry:n uusi puheenjohtaja Päivi Inberg ratkoisi hoitajapulaa?
Julkaistu 30.05.2024 16:32
Toimittajan kuva

Veera Nikkanen

veera.nikkanen@mtv.fi

Huomenta Suomessa vieraillut Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPerin vastavalittu puheenjohtaja Päivi Inberg kommentoi hallituksen soteen kohdistuvia säästötoimia. 

Päivi Inberg pelkää, että hallituksen toimet kääntävät noususuunnassa olleen hoitajien työhyvinvoinnin päälaelleen. Samalla alan vetovoima todennäköisesti laskee. 

SuPerin tekemän kyselyn mukaan lähi- ja perushoitajien työhyvinvoinnissa on tapahtunut myönteistä kehitystä. 

Kokemus työn raskaudesta on vähentynyt merkittävästi, vaikka yli 50 prosenttia vastaajista koki työnsä raskaaksi tai erittäin raskaaksi. Tämä on kuitenkin lähes 20 prosenttia vähemmän kuin aikaisempina vuosina. 

Tuoreen puheenjohtajan Inbergin mukaan positiivisen kehityksen taustalla on edellisen hallituksen tekemä nosto hoitajamitoitukseen. 

– Se koettiin todella hyvänä jaksamisen kannalta ja ihmiset kokivat, että he tekevät merkityksellistä työtä, Inberg kertoo. 

Lue myös: Super: Lähi- ja perushoitajat kokevat työnsä raskauden vähentyneen – työ raskainta hyvinvointialueilla

Hoitajamitoituksen laskulla tavoitellaan säästöjä 

Hallitus on linjannut hoitajamitoituksen laskemisesta osana sote-alan säästötoimia. Vanhusten ympärivuorokautisen palveluasumisen hoitajamitoitus lasketaan 0,6 työntekijään asukasta kohden nykyisestä 0,65 hoitajasta asukasta kohti. Muutoksella tavoitellaan säästöjä aluksi 45 miljoonaa euroa ja vuodesta 2028 alkaen 119 miljoonaa euroa.

– Pelkään pahoin, että kun muutos tulee voimaan, niin tulee lisää äärirajoille venymisiä. Niitä on jo nyt, Inberg sanoo.

Inbergin mukaan muutos voi vaikuttaa pieneltä, mutta sillä on käytännössä suuri merkitys. 

– Se tarkoittaa, että kaksi tai kolme hoitajaa puuttuu. Käytännössä koulutettua hoitohenkilökuntaa ei ole niin paljon, Inberg sanoo. 

Lue myös: Moni kantaa huolta ikääntyvistä vanhemmistaan – omaishoitajan rooliin saatetaan joutua puutteellisin tiedoin

Lisää aiheesta:

Hoivayhtiöt: Hallituksen päätös hoitajien vähentämisestä näkyy hoivakodeissa jo nyt – asiakkaat tulevat yhä heikommassa kunnossaEduskunta keskustelee hoiva-alaa koskevasta välikysymyksestä – "Ennestään heikko tilanne on romahtanut ja kriisiytynyt"Kotihoidossa surkea tilanne, tuhansia uusia tekijöitä tarvitaan – käyntejä siirretään, lykätään ja jopa perutaanSuPer: Liian moni hoitaja joutuu pyykkäämään ja siivoamaan hoitotyön ohella – "Suunta on väärä, mutta ei valitettavasti yllätä"Uusi hoitajamitoitus tarkoittaa tuhansia uusia työpaikkoja – alan opiskelijoilla aiheellinen huoli: "Sairaanhoitajan palkalla ei hirveän pitkälle pääse"Vanhustenhuoltoon tulossa lisää hoitajia, mutta hoitajat valuvat muihin töihin – "Aikataulu on liian hidas"
SoteVanhustenhoitoSaattohoitoHuomenta SuomiOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sote
  • 12:27
    Kaisa Juuso

    Ministeri Juuso syytti lappilaisia riitelystä ja hänen kritisoinnistaan: "Riehutte somessa ja haukutte minua"

  • 08:17
    Terveydenhuolto

    Lääkärimaksut ajavat ihmisiä ulosottoon – yksi väestöryhmä erottuu selkeästi

  • 25.10.20:20
    Terveydenhuolto

    Näistä syistä hoitojonot paukkuvat: "Jotain lakia joutuu rikkomaan"

  • 23.10.17:07
    Eduskunta

    Riikka Purra: Yksikään asiantuntija ei kannattanut näin montaa hyvinvointialuetta

  • 21.10.10:26
    Työelämä

    Tehyn Rytkönen kiivastui hallituksen uudistuksesta: "Se on alamme syöpä" – tunteet kuumenivat suorassa lähetyksessä