Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hiv-tartunnan salaaja saattaa yhä syyllistyä rikokseen, vaikka lääkkeet estäisivät tartunnan – näin tänään apteekkeihin saapunut kotitesti toimii

0:29Näin Hiv-kotitesti toimii
Julkaistu 27.08.2018 15:18

MTV UUTISET – STT

Hiv-tartunnan seksikumppanilta salaava voi Suomessa edelleen syyllistyä rikokseen, vaikka hän ei lääkityksen ansiosta voisi tartuttaa tautia.

Video: Näin testaat hi-viruksen kotona

Ruotsissa korkein oikeus teki kesällä merkittävän ennakkopäätöksen, jonka mukaan hyvässä hoidossa oleva hiv-positiivinen ei tartuta hiviä, eikä siksi myöskään aiheuta konkreettista vaaraa seksikumppanilleen.

Hiv-kotitesti tänään kauppoihin

  • Tänään maanantaina Suomen markkinoille on tullut ensimmäinen apteekeissa myytävä hi-viruksen testaamiseen tarkoitettu kotitesti.
  • Kotitestejä on voinut ostaa netissä aikaisemminkin, mutta nyt markkinoille tuleva on ensimmäinen apteekissa myytävä kotitesti.
  • Tuote on myynnissä ainakin Yliopiston apteekkeissa ja Hivpointin verkkokauppassa.
  • Testissä sormenpäästä otetaan verinäyte ja tulos saadaan 15 minuutissa. Positiivisen testituloksen saajan tulee hakeutua antamaan varmistusnäyte terveydenhuollossa.

Hivpoint eli entinen Hiv-tukikeskus toivoo Suomeen samanlaista linjausta. Suomessa korkein oikeus (KKO) otti viimeksi kantaa lääkitystä käyttävän hiv-positiivisen rikosvastuuseen vuonna 2015 kahdella päätöksellä.

Kummassakin tapauksessa hiv-positiivinen ihminen oli ollut suojaamattomassa yhdynnässä kumppanin kanssa, joka ei tiennyt sairaudesta. Kummassakaan tapauksessa tartuntaa ei tapahtunut.

Ensimmäisessä jutussa hiv-positiivista syytettiin törkeän pahoinpitelyn yrityksestä ja toisessa vaaran aiheuttamisesta. KKO hylkäsi pahoinpitelysyytteen, mutta piti toisessa jutussa syytteen vaaran aiheuttamisesta voimassa.

– Tuolloin oikeuskäytäntö lieveni ja läheni tilannetta, joka olisi tutkimustiedon valossa oikeudenmukainen. Perusproblematiikka ei kuitenkaan muuttunut: hiv-positiivista voidaan edelleen syyttää sillä perusteella, ettei hän ole kertonut tartunnastaan, vaikkei minkäänlaista tartunnan riskiä olisi ollutkaan, sanoo Hivpointin toiminnanjohtaja Jukka Keronen.

Hivin hoito mullistunut

Lääkkeiden kehitys on mullistanut hivin hoidon. Kun lääkitys on kunnossa, sairaudella ei ole enää merkittävää vaikutusta sitä sairastavan elinikään, ja vaara tartuttaa tauti muihin on käytännössä olematon.

– Hiv-tutkijat ovat hyvin yksimielisiä siitä, että kun hiv on lääkitty ja lääkitys on toimiva, minkäänlaista tartunnan riskiä ei ole edes suojaamattomassa seksissä, Keronen kertoo.

Hiv-tartuntaan liittyy kuitenkin edelleen vahva stigma, jonka takia tartunnasta ei esimerkiksi uskalleta kertoa muille.

– Ihmisillä on paljon vanhentunutta tietoa hivistä. Hiv ei ole enää mikään kuolemantuomio, vaan hallittavissa oleva krooninen sairaus, joka ei lääkittynä tartu. Koska hiv-positiiviset yhä pelkäävät toisten ihmisten reaktioita, moni joutuu elämään salaisuuden kanssa.

Lisää aiheesta:

Suomessa kuolee yhä ihmisiä aidsiin – hi-virus voi jäädä hoitamatta piiloon, jos sitä sairastaa perheenäiti tai vanhusSuomessa on tehty jo tuhansia hi-viruksen kotitestejä – antaa tuloksen 15 minuutissaJuha-Erkille annettiin viisi vuotta elinaikaa, mutta mies elää vielä 24 vuotta myöhemmin – kuten myös HI-virukseen liittyvät väärät uskomukset: "Se ei tartu suutelemalla"Teininä Tapani, 50, pelkäsi kuolevansa hiviin, nyt hän on kantanut virusta 15 vuotta – tätä on nykyään elämä tartunnan kanssa: "Ihmisarvo ei riipu siitä, onko tartuttava vai ei”Hivin estolääkitys halpeni, mutta kuka sitä tarvitsee? – "Tämän lähemmäs hiv-rokotetta tuskin päästään" Hiv-kotitesti tulee suomalaisapteekkeihin maanantaina – noin 800 suomalaista ei tiedä tartunnastaan
RikosHIVKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 13:51
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 13:39
    Seksuaalirikokset

    Alaikäistä syytetään useista epäillyistä seksuaalirikoksista Helsingissä

  • 13:30
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 10:45
    Henkirikokset

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan pienen lapsensa nähden Tampereella

  • 10:30
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdyksessä kuolleiden henkilöllisyys yhä epäselvä