Iivo Niskasen nimi löytyi listasta, kun maastohiihtomaajoukkue julkisti suomalaiskilpailijat vuodenvaihteen Tour de Ski -kiertueelle. Nimeen voi kuitenkin vielä liittää kysymysmerkin, sillä Niskanen päättää osallistumisestaan myöhemmin.
Tour alkaa uudenvuoden aattona Sveitsissä, ja suomalaisporukasta ensimmäiset suuntaavat matkaan tapaninpäivänä.
Niskanen kertoi koronavirustartunnastaan juuri ennen maailmancupin avausta Rukalla marraskuun lopulla. Joulukuun alkuvaiheissa olympiavoittaja viestitti tulleensa poikalapsen isäksi.
– Hän on päässyt harjoittelun makuun, mutta haluaa katsoa vielä tilannetta ja tekee sitten päätöksen. Käytännössä se tullee joulun jälkeen, päävalmentaja Teemu Pasanen kertoi.
LUE MYÖS: Hiihtomaajoukkueen päävalmentaja tarkensi Iivo Niskasen tilannetta – "Kyllä hänellä olisi haluja jo"
Niskanen on viimeksi kilpaillut Oloksella 12.–13. marraskuuta.
– Kyllä hänellä olisi haluja jo aloittaa kilpailukausi, se (aloittaminen) on mennyt jo pitkälle, Pasanen sanoi.
Miesten Tour-joukkueen "varmemmat" nimet ovat Ville Ahonen, Perttu Hyvärinen, Lauri Lepistö, Arsi Ruuskanen ja Markus Vuorela. Sprintterit sekä viime viikonloppuna Davosissa Ruuskasen tavoin onnistunut jäävät harjoittelemaan kotimaahan.
