Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Helsinkiläiset pysäköivät potkulautoja niin onnettomasti, että siitä tuli taidetta: Katso 15 hämmentävää kuvaa menopelien ensimmäisestä kesästä

1:15Karut kuvat kertovat: Näin heikosti ihmiset pysäköivät sähköpotkulautoja kesälläKatso videolta miltä onnettomasti pysäköidyt sähköpotkulaudat näyttivät
Julkaistu 18.08.2019 09:29
Toimittajan kuva
Juho Lauri

juho.lauri@mtv.fi

Kuinka monta kaatunutta potkulautaa sinä pistit merkille pääkaupungissa tänä kesänä? Helsingissä päästiin kesällä viilettämään ensimmäistä kertaa sähköpotkulaudoilla.

Puhelinapplikaation kautta vuokrattavat laudat saavuttivat välittömästi suuren suosion, mutta usealla menopeliä kokeilleella vaikutti olevan liikennesäännöt pahasti hakusessa.

Asiaan otti vahvasti kantaa myös poliisi, joka kiinnitti huomiota ennen kaikkea siihen, että sähköpotkulaudoilla ajettiin suotta kävelytiellä.

– Normaalitahoisella potkulaudalla ei ole luvallista ajaa jalkakäytävällä, painotti Helsingin liikennepoliisin päällikkö, ylikomisario Jarkko Lehtinen MTV Uutiset Livessä.

Huono pysäköinti aiheutti suurta närää

Jalkakäytävillä kruisailun lisäksi harmaita hiuksia aiheuttivat potkulautojen onnettomat pysäköintitavat.

Kesällä ei näyttänyt olevan kovinkaan harvinaista, että potkulautoja löytyi pusikoista, metsästä, kukkapenkeistä tai vaikkapa poikittain keskeltä tietä.

MTV Uutiset seurasi tiiviisti sähköpotkulautojen ensimmäistä kesää Helsingissä.

Ikuistimme kesältä 15 kyseenalaista tilannetta, joista käy ilmi, kuinka surkealla tolalla potkulautojen pysäköinti pääkaupungissa todellisuus oli.

Katso kuvat menopelien ensimmäisestä kesästä yläpuolelta löytyvältä videolta!

KotimaaLiikenneHelsinki
Toimittajan kuva
Juho Lauri
MTV Uutiset

Juho Lauri työskentelee MTV Uutisissa videotuottajana sekä uutistoimittajana.

Videotuottajana Juho Lauri vastaa uutispäivästä videokerronnan keinoin MTV Uutisten digitaalisilla alustoilla. Toimittajana hän on erikoistunut videovetoisiin uutisiin sekä suoriin lähetyksiin ja tutkiviin aiheisiin laajassa mittakaavassa.

Kuva- ja videovinkit sekä yhteydenotot: 

Lisää aiheesta:

Poliisilta karu päivitys viikonlopun skuuttiratsiasta – näin moni ajaa päissään: "Meillä on ongelma"Poliisi päivysti Kaisaniemessä: Näin monta skuuttaajaa ja pyöräilijää jäi haaviin parissa tunnissaEi armoa sähköpotkulautailijoille, poliisi julisti – tästä tempusta ei enää huomautuksella selvittySaivatko pariisilaiset sähköpotkulaudoista tarpeekseen? Kulkupelin kohtalo ratkaistaan kansanäänestykselläTässäkö ratkaisu jalkakäytävillä holtittomasti loikoileville sähköpotkulaudoille? Ruotsissa pilotoitu kokeilu tuodaan nyt myös SuomeenVeimme poliisin testaamaan Helsingin kaduille ilmestyneet sähköpotkulaudat ja näyttämään, missä niillä oikeasti kuuluisi ajaa – "Ihan jännittävä kapistus", mutta kaksi asiaa on haastavaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:26
    Sää

    Talven pakkasennätys rikki

  • 07:05
    Sää

    Varoitus liikenteeseen: Huono ajokeli

  • 07:01
    Keksinnöt

    Göranilla, 77, on yli 2 500 kansainvälistä patenttia – tätä kaikkea suomalainen on ratkonut

  • 06:30
    Hyvinvointialue

    Monet vapaapalokunnat ovat vaarassa menettää rahoituksensa

  • Eilen22:56
    Liikunta

    Talvi tuli vihdoin etelään – hiihtokeskuksissa iloitaan lumesta