Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:29Tällaisia tehtäviä poikkeuksellisen rankka sadekuuro aiheutti pelastuslaitokselleTällaisia tehtäviä poikkeuksellisen rankka sadekuuro aiheutti pelastuslaitokselle.
Julkaistu 21.08.2021 15:19
Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

Helsingissä koettiin aamupäivällä poikkeuksellisen raju sadekuuro, joka työllisti pelastuslaitoksen kaikki resurssit vedenpumppaustehtäviin.

Helsingin pelastuslaitoksen päivystävä palomestari Tommi Sivula kertoo MTV Uutisille, että näin rajua sadetta ei osattu odottaa.

– Seurasimme itsekin pääkonttorilla sadetutkaa ja huomattiin, että tehtäviä alkaa tulla tiuhaan tahtiin.

Lue myös: Kaatosateet ja ukkoset saivat Helsingin sekaisin, vettä satoi ämpäreittäin – tältä vesimassat näyttävät

Hälytyksien määrä vain kasvoi, joten pelastuslaitos hälytti sopimuspalokuntia auttamaan tehtävien purussa.

– Yhtäkkiä meidän kaikki resurssit olivat noin tunnissa käytössä.

– Se oli siinä pahimmassa vaiheessa aika raflaavaa menoa, että radiopuhelimet huusivat täysiä ja yksiköitä siirreltiin sinne ja tänne.

Sivulalla on mittava 13 vuoden ura päivystävänä palomestarina, mutta näin kovat sadekuurot ovat hyvin harvinaisia.

Helsinkiä runteli yksi vuosikymmenen pahimmista sadekuuroista – tällaisia tehtäviä rajuilman yllättämä pelastuslaitos kohtasi: "Radiopuhelimet huusivat täysiä"

– 13 vuoden uran aikana ehkä kolmas näin massiivinen tapahtuma.

1:35Kaikkiin hälytyksiin pelastuslaitos ei pystynyt tarttumaan – tällaiset tehtävät jouduttiin jättämään väliin

Minkälaisia tehtäviä harvinainen sadekuuro aiheutti pelastuslaitokselle? Päivystävä palomestari Tommi Sivula kertoo hälytyksistä.

Lisää aiheesta:

Sotkamoon iski kirjaimellisesti jäätävä keli – Anne kuvasi, kuinka katu velloi rakeista ja vedestäTaivas repesi Tampereella – kadut tulvivatSateet aiheuttaneet jo tulvia – päivystävä palopäällikkö Kotkassa: "Toivottavasti nyt lähestyvä saderintama ei ole yhtä voimakas"Rankkasateet saivat Tampereen kadut tulvimaan – pelastuslaitos kiireinenKaatosateet ja ukkoset saivat Helsingin sekaisin, vettä satoi ämpäreittäin – tältä vesimassat näyttävätRajut sadekuurot iskivät Ouluun: Tulvia pitkin kaupunkia ja pelastuslaitoksella kiireinen aamu – "Oli tosi kova sade"
RankkasateetHelsinkiPelastuslaitosSääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Rankkasateet
  • 30.9.21:30
    Sää

    Ibiza tulvii, Kreikka vaaravyöhykkeellä – Pekka Pouta vakavana: "Pahannäköinen tilanne"

  • 17.8.20:05
    Tulvat

    Yli 150 kateissa ja lähes 350 kuollut Pakistanin tulvissa

  • 16.8.18:04
    Pakistan

    Liki 350 ihmistä kuollut Pakistanissa rankkasateiden vuoksi

  • 15.8.17:36
    Pakistan

    Rankkasateet iskivät Pakistaniin voimalla: Lähes 200 kuollut

  • 5.8.07:44
    Kiina

    Pekingissä evakuoitu yli 80 000 ihmistä rankkasateiden takia