Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingissä syttyi taas sähköpotkulauta palamaan asunnossa – tämä peräkkäisinä iltoina tapahtuneista onnettomuuksista tiedetään

Yksi ihminen loukkaantui lievästi tilanteessa.
Yksi ihminen loukkaantui lievästi tilanteessa.All Over Press
Julkaistu 06.08.2021 20:35

Noora Knapp

noora.knapp@mtv.fi

Helsingissä on syttynyt palamaan kaksi sähköpotkulautaa peräkkäisinä iltoina.

Helsingin pelastuslaitos tiedotti jälleen palamaan syttyneestä sähköpotkulaudasta asunnossa. Pelastuslaitos sai tiedon palamaan syttyneestä sähköpotkulaudasta noin puoli kahdeksan aikaan perjantai-iltana.

– Yksityinen sähköpotkulauta oli ollut latauksessa ja syttynyt palamaan. Asunnossa oli paikalla ihmisiä, joista yksi loukkaantui lievästi onnettomuuden seurauksena, päivystävä palomestari Janne Taskinen kertoo.

Taskisen mukaan sähköpotkulaudan merkki ei ole tiedossa, sillä kulkupeli tuhoutui täysin palossa. Myös asunto kärsi savuvahinkoja.

– Asunto kärsi suuria savuvahinkoja, eikä ole asumiskelpoinen vähään aikaan.

Taskisen mukaan eilen ja tänään illalla tapahtuneiden palojen välillä ei ole tiedettävästi yhteyttä. Tänään illalla tapahtuneen onnettomuuden syttymissyy on poliisin selvityksessä.

– Ei ole varmuutta, onko tapauksissa ollut kyse samasta sähköpotkulautamerkistä tai akusta.

Pelastuslaitos kertoi myös myöhään torstai-iltana, että asunnossa latauksessa ollut sähköpotkulauta oli syttynyt tuleen. Eilisessä onnettomuudessa ei loukkaantunut kukaan, mutta asuntoon ei voinut palata onnettomuusiltana palosta syntyneen savun takia.

Lue lisää: Latauksessa ollut sähköpotkulauta syttyi palamaan asunnon sisällä – päivystävä palomestari kertoo erikoisesta tilanteesta

Lisää aiheesta:

Matkapuhelin syttyi palamaan psykiatrisessa sairaalassa – syytä ei tiedetäVessa oli mustana noesta, kun asukas meni sinne aamulla – syyllisenä sähköhammasharjaUusi täyssähköauto paloi Lopella – katso, millaiseen kuntoon auto meniPelastuslaitos varoittaa: Useita rakennuspaloja yöllä Lieksassa, syyksi epäillään sähkövikaa – "Poikkeuksellista"Latauksessa ollut sähköpotkulauta syttyi palamaan asunnon sisällä – päivystävä palomestari kertoo erikoisesta tilanteesta Kouvolan rivitalopalon uhriluku kasvaa: Nainen kuoli vammoihinsa sairaalassa – poliisi uskoo löytäneensä syttymissyyn
SähköpotkulaudatPelastuslaitosHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähköpotkulaudat
  • 23.9.05:49
    Liikenneonnettomuudet

    Reetta ja Hasan pelastivat kehitysvammaisen hengen, moni ajoi ohi: "Jokaisen velvollisuus on pysähtyä auttamaan"

  • 16.9.12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • 3.9.07:49
    Liikenneonnettomuudet

    Näin paljon yksi sähköpotkulautaturma maksaa potilasta kohden

  • 30.8.14:16
    Sähköpyörät

    Viritetty sähköpotkulauta voi viedä hengen

  • 26.8.13:38
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi MTV:lle: Kuopion skuutti oli mahdollisesti viritetty – onnettomuudessa loukkaantui kaksi teiniä