Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee jengimurhaa: Nuori mies ammuttiin yleisellä paikalla Espoossa

Epäillyn murhan paikka Kirstinmäki-tiellä Espoon Suvelassa 5. joulukuuta 2024.
Epäillyn murhan paikka Kirstinmäki-tiellä Espoon Suvelassa 5. joulukuuta 2024.Lehtikuva / Heikki Saukkomaa
Julkaistu 05.12.2024 12:43(Päivitetty 05.12.2024 16:01)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

STT

Helsingin poliisilaitoksella on tutkittavana epäilty murha, joka on tapahtunut heti puolen yön jälkeen 5. joulukuuta Espoossa.

Polisin mukaan uhri on alle 20-vuotias mies ja häntä ammuttiin Suvelassa Kirstinmäessä yleisellä paikalla. Poliisin tiedossa ei ole mitään Suvelan alueelle kohdistuvaa turvallisuusuhkaa.

Ampumisessa ei ollut muita uhreja tai haavoittuneita, kertoo tutkinnanjohtaja, rikostarkastaja Marko Forss STT:lle.

Poliisi selvittää mahdollisia yhteyksiä katujengien ja rikollisverkostojen toimintaan. Tästä syystä tutkinta on siirretty Helsingissä toimivaan pääkaupunkiseudun katujengitutkintaryhmään.

Forssin mukaan kyseessä on ensimmäinen Helsingissä toimivan katujengitutkintaryhmän tutkima henkirikos. Ryhmä on ollut olemassa puolitoista vuotta.

– Se ei tarkoita sitä, että se on katujengeihin liittyvä murha. Tämä on vasta selvittelyssä. Teosta ei ole vielä vuorokauttakaan, joten emme voi sanoa varmuudella, mistä on kyse.

Tutkinnanjohtaja Forss ei kommentoi STT:lle, onko tapauksessa tehty kiinniottoja. Hän ei ota kantaa myöskään mahdollisiin epäiltyihin.

Poliisi pyytää tapauksesta tietäviä olemaan yhteydessä joko sähköpostitse katu.helsinki@poliisi.fi tai puhelimitse 0295475261.

Oikaisu STT:n juttuihin Espoon Suvelan epäillystä murhasta. STT:n jutuissa kerrottiin virheellisesti, että ampuminen tapahtui Suvelan Kirstinmäentiellä. Teko tapahtui kuitenkin Kirstinmäessä. Virhe toistui useassa STT:n juttuversiossa eri päivinä.

Mediahub

Lisää aiheesta:

19-vuotias ammuttiin Espoossa, tutkinnasta uutta tietoa – ei sittenkään katujengien yhteenottoNuori mies ammuttiin yleisellä paikalla Espoon Suvelassa – yhtä esitetään vangittavaksiSuvelan jengimurha: Poliisi julkaisi epäillystä kuvan ja nimenMies yritettiin murhata parturissa – tutkinnanjohtaja kiittelee poliisin toimintaa: "Iso tekijä, että uhri selvisi hengissä"Puotilan katuammuskelussa ei tähdätty poliisin mukaan sivullisiin: "Epäilty on ampunut kaksi laukausta käsiaseella uhrin vartaloon"Puotilan ampumista tutkii nyt KRP – MTV:n tietojen mukaan tapauksella epäillään olevan kytköksiä järjestäytyneeseen rikollisuuteen
HenkirikoksetEspooHelsinkiPoliisiKatujengitUutisohjelmien aiheetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • Eilen05:54
    Vihti

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 12.9.15:53
    Poliisi

    Iitin veriteon nimike koventui: Teinipojan epäillään murhanneen viisikymppisen miehen

  • 12.9.13:40
    Espoo

    Äiti ammuttiin lastensa silmien edessä Espoossa – jo toinen mies vaaditaan vangittavaksi