Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin olympiakisojen kultamitalisti on kuollut

Julkaistu 21.11.2020 07:17

MTV URHEILU – STT

Korkeushypyn olympiakultaan Helsingin olympialaisissa 1952 hypännyt yhdysvaltalainen Walt "Buddy" Davis kuoli tiistaina, kertoo olympiaurheilua seuraava Inside the Games -sivusto. Davis oli 89-vuotias.

Davis venytti Helsingin Olympiastadionilla olympiafinaalissa olympiaennätyksen 204 kukistaen maanmiehensä Kenneth Wiesnerin kolmella sentillä. Davis hyppäsi myös ME-korkeuden urallaan, ylittäen 212 senttiä vuonna 1953. Davisin väitetään olleen myös ensimmäinen, joka ylitti amerikkalaisen ja brittiläisen pituusmitan seitsemän jalkaa (213 senttiä), mutta tulosta ei rekisteröity sen tultua epävirallisessa kisassa.

Kolme kuukautta ennen olympiavoittoa Davis varattiin NBA-ammattilaiskoripalloliigaan, ja 203-senttinen Davis pelasi vuodesta 1953 alkaen viisi kautta NBA:ssa Philadelphia Warriorsin ja St. Louis Hawksin riveissä. Hän voitti NBA:n mestaruuden Warriorsissa 1956 ja Hawksissa 1958.

Davisin urheilu-ura oli melkoinen jo siksikin, että hän sairasti polion lapsena. Davisin läpikäymät jalkojen vahvistusharjoitteet osoittautuivat lopulta tärkeiksi hänen noustessaan huipulle niin korkeushypyssä kuin koripallossakin.

–  Mitä polioon tulee, olin silloin vain kahdeksanvuotias, enkä tajunnut, mistä on kyse. Tajusin vain sen, että äitini oli surullinen ja minua kohdeltiin kuin kuningasta. Karmeinta olivat ne jalkatuet ja se, että piti pysyä sängyssä koko ajan, Davis muisteli Port Arthur News -lehdelle vuonna 2016.

Lisää aiheesta:

Legendaarinen voimamies Geoff Capes on kuollutPituushyppylegenda Ralph Boston, 83, on kuollutHelsingin olympialaisten kultamitalisti kuollut 97-vuotiaanaEntinen ME-mies Nieder on kuollut – kiskaisi olympiakultaa, vaikka oli jo karsiutunut kisoistaMuistatko hänet? Kolmen olympiakullan supertähdestä tuli maanviljelijäMaailman huonoin mäkihyppääjä katsoi elokuvaa itsestään Helsingissä
YleisurheiluKoripalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • Eilen18:34
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Häpeällistä, suuri mestari

  • Eilen17:25
    Urheilu

    Pelottava tilanne Tokion MM-kisoissa: Tähtijuoksija ambulanssilla sairaalaan

  • Eilen17:10
    MM-yleisurheilu

    Eemil Porvarilla kipeä vamma:" Hyvät mömmöt"

  • Eilen16:46
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderilta palopuhe: "Ei ole Suomessa enää"

  • Eilen16:32
    MM-yleisurheilu

    Tokion MM-kisapäivälle dramaattinen päätös – maailmanmestari taipui viime metreillä