Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

He voivat nousta eduskuntaan EU-vaalien myötä: Kiihkeä Naton vastustaja, rahoitusalan ammattilainen ja yksi nykyinen meppi

10:32Pöllöraati: Uurnille käy euroäänestäjän tieKatso myös: Tältä eurovaalien puoluekannatus näyttää
Julkaistu 08.06.2024 09:25

MTV UUTISET – STT

EU-vaaleissa on ehdolla joukko istuvia kansanedustajia. Mikäli osa heistä tulee valituksi, nousee myös Suomessa eduskuntaan uusia päättäjiä.

Tämä johtuu siitä, että kansanedustajan tehtävien hoitaminen keskeytyy siksi ajaksi, jonka kansanedustaja toimii Euroopan parlamentin jäsenenä. Edustajantointa hoitaa tänä aikana hänen varaedustajansa.

Nato-kriitikko Arkadianmäelle

Istuvien kansanedustajien joukosta parlamenttiin pyrkii muun muassa vasemmistoliiton väistyvä puheenjohtaja Li Andersson. 

Anderssonia pidetään yhtenä mahdollisista läpimenijöistä. Vasemmistoliitolle on ennustettu tämän viikon gallupeissa 1–2 parlamenttipaikkaa.

Jos Andersson valitaan, hänen tilalleen eduskuntaan nousee viime vaaleissa eduskunnasta pudonnut Nato-kritiikko Johannes Yrttiaho.

Yrittiaho oli viime kaudella yksi harvoista Nato-jäsenyyttä vastaan äänestäneistä kansanedustajista. Hän on kritisoinut myös Suomen hävittäjähankkeita ja EU:n sotilaallista apua Ukrainalle.

Maaliskuussa 2022 Yrttiaho sanoi Ilta-Sanomille, että ei pitänyt Venäjän laajamittaista hyökkäystä Ukrainaan valtavana yllätyksenä. Syyksi hän esitti "Naton laajentumisen Venäjän rajoille", joka on myös Venäjän itsensä mielellään esittämä narratiivi.

Yrttiaho erotettiin vuonna 2022 Turun vasemmistoliiton valtuustoryhmästä. Erottamisen syyksi kerrottiin muun muassa epäasiallinen käytös ja yhteisesti sovittujen toimintatapojen noudattamatta jättäminen. Yrttiaho kiisti syytökset.

Jos vasemmistoliitto saa myös toisen paikan, mahdollinen läpimenijä voi olla nykyinen kansanedustaja ja entinen meppi Merja Kyllönen (vas.). Hänen tilalleen nousisi 27-vuotias oululainen kaupunginvaltuutettu Jessi Jokelainen (vas.) Jokelainen on myös itse EU-vaaliehdokas.

Lue myös: Tänään on EU-vaalien viimeinen kampanjapäivä

Eduskunnasta voivat nousta esimerkiksi Tynkkynen ja Toveri

Kokoomukselle on gallupeissa povattu neljää paikkaa. Äänipotista kisaavat istuvat mepit Henna Virkkunen ja Sirpa Pietikäinen, joiden läpimenoa voi pitää todennäköisenä.

Istuvista kansanedustajista potentiaalisena läpimenijänä on pidetty kenraalimajuri evp. ja ensimmäisen kauden kansanedustaja Pekka Toveria. 

Muita puolueen mahdollisia läpimenijöitä kokoomuksen kansanedustajien joukosta ovat Aura Salla ja Susanne Päivärinta.

Toveri ja Päivärinta ovat molemmat Uudenmaan vaalipiiristä. Vaalipiirissä seuraavat kokoomuksen eduskuntaan nousijat olisivat rahoitusalan ammattilainen Martin Paasi (kok.) ja pääministeri Petteri Orpon (kok.) poliittinen erityisavustaja Henrik Vuornos.

Aura Sallan valinta taas nostaisi eduskuntaan Helsingin kaupunginvaltuutetun ja lääkäri Maaret Castrénin (kok.).

Perussuomalaisille on luvattu gallupeissa 2–3 europarlamenttipaikkaa. Mahdollisiksi läpimenijöiksi on veikattu kansanedustajia Sebastian Tynkkystä ja Mauri Peltokangasta.

Tynkkysen tilalle eduskuntaan nousisi poliisi ja Oulun kaupunginvaltuutettu Merja Rasinkangas (ps.). Peltokankaan tilalle nousisi Vaasan kaupunginvaltuuston jäsen ja viime vaaleissa eduskunnasta pudonnut rakennusmies Jukka Mäkynen (ps.).

Lue myös: Eva: Suomalaisten äänestysinto EU-vaaleissa kasvanut

Alametsä voi siirtyä EU:sta eduskuntaan

Vihreille on povattu Helsingin Sanomien tuoreessa gallupissa 1–2 EU-parlamenttipaikkaa. Yhden niistä saanee todennäköisesti nykyinen meppi Ville Niinistö.

Jos vihreät saa myös toisen paikan, mahdollinen läpimenijä voisi olla puolueen entinen puheenjohtaja ja kansanedustaja Maria Ohisalo. 

Jos hänet valitaan, tilalle nousee nykyinen vihreiden meppi Alviina Alametsä, joka ei hae jatkoa EU-parlamentissa. Alametsä on profiloitunut politiikassa erityisesti mielenterveyskysymyksissä.

Sosiaalidemokraateilla melko varmana läpimenijänä voi pitää nykyistä EU-parlamentin jäsentä Eero Heinäluomaa. 

Jos puolue saa tämän viikon gallupeiden mukaisesti yhteensä kolme paikkaa, mahdollisia läpimenijöitä voisivat myös olla istuva kansanedustaja Maria Guzenina ja "Terapeutti-Villenä" tunnettu ensimmäisen kauden kansanedustaja Ville Merinen.

Jos Merinen valitaan, hänen tilalleen nousee lähihoitaja ja Kangasalan kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Hanna Laine (sd.). Jos Guzenina valitaan, häntä sijaistaisi nykyinen kansanedustaja Helena Marttila (sd.).

Marttila sijaistaa parhaillaan meppi Miapetra Kumpula-Natria (sd.). Kumpula-Natri ei hae jatkoa EU-parlamentissa, vaan palaa eduskuntaan.

Käytännössä Marttila nousisi siis uudelleen sijaistamaan meppiä.

Lue myös: Mika Aaltola kastui kesken tentin – katso märkä hetki

Puoluejohtajia ja ex-ministereitä ehdolla

RKP:ssa yksi mahdollinen läpimenijä on puolueen väistyvä puheenjohtaja ja opetusministeri Anna-Maja Henriksson.

Henrikssonin tilalle eduskuntaan nousisi maatalousyrittäjä ja RKP:n varapuheenjohtajaksi pyrkivä Christoffer Ingo. Puolueen meppipaikka on tosin gallupeiden mukaan hyvin hilkulla ja voi jäädä jopa kokonaan saamatta.

Keskustalle on povattu gallupeissa kahta paikkaa. Nykyinen europarlamentaarikko Elsi Katainen voi hyvin todennäköisesti napata niistä toisen.

Kansanedustajien joukosta mahdollinen läpimenijä voi olla keskustan entinen puheenjohtaja ja entinen valtiovarainministeri, kansanedustaja Katri Kulmuni.

Kulmunin valinta parlamenttiin nostaisi tilalle Lapin maakuntajohtaja Mika Riipin (kesk.).

Europarlamenttiin hakee kansanedustaja ja entinen elinkeinoministeri Mika Lintilä. Hänen valintansa nostaisi eduskuntaan viime vaaleissa pudonneen Pasi Kivisaaren (kesk.) Vaasan vaalipiiristä.

Helsingin Sanomien tämän viikon gallupissa povattiin, että kristillisdemokraattien ja Liike Nytin vaaliliittouma voi saada myös yhden meppipaikan. Se tuskin olisi menossa istuvalle kansanedustajalle vaan Eija-Riitta Korholalle (kd.).

Ylen torstain gallupissa taas ennakoitiin, että vaaliliittouma ei saisi yhtään meppipaikkaa.

EU-vaalit järjestetään sunnuntaina. Suomesta valitaan EU-parlamenttiin yhteensä 15 edustajaa.

Lue myös: Laitaoikeistolainen vapauspuolue saamassa vaalivoiton Alankomaissa – näin eurovaalit etenevät muualla Euroopassa

HS: Kymmenellä eurovaaliehdokkaalla on tuore rikossyyte

Tältä näyttää puolueiden eurokannatus nyt – yhdellä ehdokkaalla historiallinen tilanne

Lisää aiheesta:

Eduskuntaan nousee uusia nimiä – joukossa Nato-kriitikko ja oululainen koulupoliisiEU-vaalit kiinnostavat: Poikkeuksellisen paljon kansanedustajia ja kovia nimiä ehdollaKonkaripoliitikko Mauri Pekkarinen ei enää pyri europarlamenttiin – Suomen euroedustajiin tulossa runsaasti vaihdoksiaPerussuomalaisten Jussi Halla-aho mahdollisesta ministerivalinnastaan: "Muut tuntuvat tietävän meidän asiat aina paremmin"Jatkokautta eduskunnassa haetaan innokkaimmin 16 vuoteen: Arkadianmäen jättävät muun muassa Petelius, Sipilä ja Tuomioja – katso koko listaTässä ovat Suomen mepit! MTV Uutiset esittelee kaikki 13 edustajaa Teuvo Hakkaraisesta Elsi Kataiseen
EurovaalitEduskuntaEULi AnderssonMerja KyllönenPetteri OrpoSebastian TynkkynenVille NiinistöMaria OhisaloEero HeinäluomaMaria GuzeninaAnna-Maja HenrikssonKatri KulmuniEija-Riitta KorholaMika LintiläPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eurovaalit
  • 28.10.202421:00
    Perussuomalaiset

    Perussuomalaisten nuorten ex-varapuheenjohtaja tuomittiin sakkoihin tviitistä

  • 16.08.202405:51
    Vaalit

    Kalliiksi käy! Menestys eurovaaleissa maksoi 25 prosenttia enemmän kuin viimeksi

  • 12.08.202418:32
    Politiikka

    Tällaisia summia mepit laittoivat eurovaaleihin: Tynkkysellä nollabudjetti, Virkkunen laittoi eniten rahaa

  • 09.07.202420:20
    TikTok

    Tiktok poisti yli 45 000 harhaanjohtavaa ja vaalirehellisyyttä rikkovaa videota EU-vaalien aikaan

  • 28.06.202419:51
    EU

    Kirjeenvaihtajan kommentti: Brysselissä alkaa nuorallatanssi – epäonnistumisen seuraukset olisivat ennennäkemättömät