Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Havis Amandan paluupäivä varmistui – jatkossa patsas on piilossa kansanjuhlien ajan

Mantan patsastyömaa Espnalaadilla huhtikuussa.
Mantan patsastyömaa Espnalaadilla huhtikuussa.All Over Press
Julkaistu 17.06.2024 11:42
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Jatkossa Havis Amanda suojataan kansanjuhlien ajaksi.

Kunnostettavana ollut Havis Amanda -patsas palaa Kauppatorille 26. kesäkuuta, kertoo Helsingin kaupunki. Aukion peruskorjaus jatkuu kaupungin mukaan kesän ajan ja alue pysyy aidattuna.

Kaupungin mukaan kansanjuhlien ajaksi pystytettävää suojaa testataan työmaalla tällä viikolla. Kaupungin julkaiseman havainnekuvan perusteella suojassa näkyy Havis Amandan kuva.

– Manta on hauska ja erinomainen keskipiste juhlinnalle myös tulevaisuudessa ja toivomme aina Suomelle mahdollisimman paljon menestystä niin urheilun kuin kulttuurinkin saralla, sanoo kulttuurijohtaja Mari Männistö tiedotteessa.

– Jotta veistos pysyy eheänä, pystytämme uudenlaisen suojan kansanjuhlien ajaksi, sillä veistos ei korjauksen jälkeenkään kestä kiipeilyä ja uimista. Näin varmistamme myös, etteivät ihmiset loukkaa itseään, Männistö jatkaa.

Havis Amanda elokuussa 2021.Havis Amanda elokuussa 2021.IMAGO/depositphotos/ All Over Press

"Tunnemme Havis Amandan nyt paremmin kuin vuosi sitten"

Huollon aikana Havis Amanda -patsaan rakennetta on vahvistettu ja sen kaikki repeämät ja reiät on paikattu pronssilankahitsauksella. 

Samalla myös suihkulähteen pronssisen yläaltaan saumoja vahvistettiin hitsaamalla. 

Kiipeilyä yli satavuotias veistos ei kuitenkaan kestä, kaupungin tiedotteessa todetaan. Havis Amandalle kiipeilyä on tavattu harrastaa esimerkiksi Suomen voittaessa jääkiekon maailmanmestaruuden.

– Yläaltaassa on edelleen mikrohalkeamina näkyviä rasitusjälkiä, joita ei ollut mahdollista tai edes mielekästä ennallistaa. Siksi on tärkeää muistaa, että kaikista korjaus- ja vahvistustoimista huolimatta teos ei salli kiipeilyä jatkossakaan, sanoo julkisen taiteen konservaattori Polina Semenova.

Sadan vuoden aikana alastonta naisvartaloa esittävän patsaan päälle oli ehtinyt kertyä likaa, ilmansaastetta ja kalkkeumia. Kaupungin mukaan sinivihreää patinakerrosta siistittiin, jotta veistoksen yksityiskohtaiset muodot ja ilmeikkyys tulisivat paremmin esiin.

– Konservointihanke onnistui hienosti ja pidentää Havis Amandan elinikää odotetusti. Helsingin rakastettu maamerkki on nyt entistä paremmassa kunnossa ja myös tuleville sukupolville ihailtavana Kauppatorilla, sanoo Polina Semenova tiedotteessa.

– Iloitsen myös ainutlaatuisesta tilaisuudesta tutkia teoksen kokoonpanotekniikkaa ja rakenteita. Tunnemme Havis Amandan nyt paljon paremmin kuin vuosi sitten, hän jatkaa.

Havis Amanda valmistui vuonna 1908 ja sen suunnitteli Ville Vallgren.

Lue myös: Lakitusyllätys Kansalaistorilla – katso, mikä korvasi Mantan

Havis Amanda on ollut monien juhlien keskiössä – tällaisia muistoja suomalaisilla on korjaukseen lähtevän Mantan kanssa

0:29Kauppatorilla kello 04.45: Näin"hyvin"Havis Amandan patsaan suojaus kesti juhlintaaNäin "hyvin" Havis Amandan patsaan suojaus kesti juhlintaa toukokuussa 2022.

Lisää aiheesta:

Havis Amanda palaa tutulle paikalleen – tältä kunnostettu patsas nyt näyttääHavis Amanda lähti Kauppatorilta – näin operaatio sujuiKovia kokenut Havis Amanda perusteelliseen korjaukseen: Suola ja juhlijat tehneet tehtävänsäTällaisia tuhoja Havis Amandaan kiipeilijät ovat aiheuttaneet – "Juuri se kohta voi pettää" Kiipeilijöiden vahingoittama Havis Amanda aiotaan lähettää korjattavaksi – vietetäänkö vappu ilman lakitusta?Museojohtajakin huolissaan Havis Amandan käytöstä juhlimisessa: "Manta on 111-vuotias ja hyvin hauras"
HelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 05:43
    Rikospaikka

    Ei herkille: Video näyttää, miten miestä poljettiin päähän yli 25 kertaa Kallion baarin tuulikaapissa

  • Eilen20:58
    Kuolemantapaukset

    Ihminen kuoli pudottuaan parvekkeelta Helsingissä – poliisi epäilee: Parvekkeesta irtosi osa

  • Eilen16:41
    Kadonneet

    Helsingissä kateissa ollut mies on löytynyt

  • Eilen13:34
    Kadonneet

    Poliisin etsimä 16-vuotias tyttö on löytynyt

  • Eilen12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"