Matti Hautamäen tunnelmat MM-kisojen sunnuntaisen joukkuemäen kilpailun jälkeen olivat kaksijakoiset.
Kuopiolainen ei selvinnyt lauantain normaalimäen kilpailussa edes toiselle kierrokselle, mutta liiteli sunnuntaina ankkurinroolin vaatimalla tavalla koko joukkuekilpailun pisimmän hypyn.
- Taas oli sitä mitä ennen normaalimäen karsintapäivää. Aika väärille päiville kolahtelee. Tulevasta ei uskalla hirveästi lupailla mitään. Mitä vaan voi tapahtua, mutta yritetään nyt pitää se virhe kurissa, Hautamäki viittasi Ylen tv-haastattelussa normaalimäen kisassa vaivanneeseen mystiseen tekniikkavikaan.
- Rehellisyyden nimissä on sanottava, että mitalijoukkueet olivat tänään ihan eri levelillä. Meillä ei olisi ollut mitään mahdollisuuksia.
Hautamäki myönsi, että omien hyppyjen löytyminen piristi, mutta vain vähän.
- Kaksijakoiset tunnelmat on tietenkin. Meidän sijoitus oli ihan hirveä, mutta omat hypyt olivat hyviä.
Hautamäen loistohypyt täysin vääriin paikkoihin
Valmentaja korjasi Hautamäen virhettä koko yön - "sieluun koskee"
Hautamäki joukkueen surkeimmasta porukan tähdeksi - yhdessä yössä
Sankarin viittaa hamuillut Koivuranta: Eihän siitä mitään tullut
