Hätäkeskus kiistää viivästelyn: Mäntymaalle lähetettiin heti ambulanssi

Ville Mäntymaa, Kärpät
Ville Mäntymaa, KärpätSM-liiga
Julkaistu 26.10.2012 12:00(Päivitetty 26.10.2012 12:11)
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Hämeen hätäkeskuksen mukaan Kärppien puolustaja Ville Mäntymaa sai apua ja pääsi sairaalaan mahdollisimman nopeasti.

Pelicansin Ilkka Pikkarainen taklasi Mäntymaan tajuttomaksi SM-liigan ottelussa Lahdessa torstaina. Toimitsijapöydästä soitettiin hätäkeskukseen ja pyydettiin ambulanssi hallille.

Ottelun kuuluttaja kertoi STT:lle, että hätäkeskuksesta kysyttiin, tuleeko puhelu pelaajan vierestä. Näin ei tietenkään ollut, sillä Mäntymaa makasi tajuttomana kaukalon päädyssä.

- Sen jälkeen hätäkeskuksesta kerrottiin, etteivät he voi lähettää ambulanssia, ellei soittaja ole potilaan vieressä, kuuluttaja Ilkka Varmavuo sanoi torstaina STT:lle.

Hämeen hätäkeskuksen viestipäällikön Taina Pälän mukaan tapaus meni toisin.

- Meidän osalta toiminta on mennyt oikein asiallisesti eikä siinä ole ollut minkäänlaisia viiveitä. Ensimmäinen puhelu tuli toimitsijapöydästä ja meiltä käsin kerrottiin, että ambulanssi hälytetään lähtemään heti, mutta uutta puhelua toivotaan potilaan vierestä lisätietojen saamiseksi, puhelunauhat kuunnellut Pälä selvitti MTV3.fille perjantaina.

- Ambulanssi lähti matkaan, ja sitten tuli se toinen puhelu, jota toivottiin. Lisätiedot välitettiin ambulanssille, mutta käytännössä ambulanssi oli siinä vaiheessa hallissa sisällä, hän lisäsi.

Pälän mukaan ambulanssin hälyttäminen tapahtui nopeasti ja myös potilaan luokse saavuttiin mahdollisimman pian.

- En osaa sanoa sitä, onko toiseen päähän jäänyt väärinkäsitys, että auto ei lähtisi. Tallenteesta jää kuitenkin sellainen kuva, että molemmat puolet ymmärtävät, että auto lähtee saman tien. Se kerrottiin selvästi ja siihen vastattiin toisesta päästä, Pälä sanoi.

Toimitsijoilla vaikeuksia saada ambulanssi Mäntymaalle

Tuoreimmat aiheesta

Kärpät