Härkönen epäilee ranskalaiskanavan mediapeliä Sdiri-Pitkämäki -tapauksessa

Julkaistu 24.07.2007 22:44(Päivitetty 25.07.2007 08:20)

MTV3:n yleisurheiluasiantuntija Jukka Härkönen on hämmentynyt ranskalaisen France 2 -kanavan sunnuntaina esittämästä pituushyppääjä Salim Sdirin haastattelusta. Rooman Kultaisen liigan yleisurheilukilpailun keihästurmassa heinäkuun alussa loukkaantunut Sdiri paheksui Stade 2 -ohjelmassa sitä, että Tero Pitkämäki jatkoi kilpailua kohtalokkaan heittonsa jälkeen.

Härkösen mielestä on mahdollista, että Sdirin kommentit ovat irrotettu asiayhteydestään. Härkönen sanookin, että kommenteissa kuuluu enemmän ranskalaismedian kuin Sdirin ääni.

- Kyllä tuntuu siltä. Minä tunnen sekä urheilijan että hänen managerinsa erittäin hyvin. Hän on erittäin ystävällinen ja urheilullinen ihminen. En usko, että mitään syyttelyä tässä tapauksessa Teroa kohtaan on. Tuntuu aika uskomattomalta, Härkönen kummasteli MTV3:n Tulosruudulle.

- Toivoisin, että tälle tarinalle saataisiin jo loppu, Härkönen vetosi eri osapuoliin.

(MTV3)

Lue myös:
Pitkämäen manageri vihjaili ranskalaiskanavan kostoiskusta
Thorkildsen tukee Pitkämäkeä Sdirin syytöksiltä
Sdiri: Pitkämäki ajatteli vain rahaa
Sdiri pysyy sairaalassa tämänkin viikon

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu