Joka Kodin Asuntomarkkinat seuraa syksyllä 2001 ja keväällä 2002 MTV3:n Jyrki-ohjelmasta tutun Olli Oikarisen omakotitalohanketta. Talo tehdään rakennuttajansa mukaiseksi ja näköiseksi, mutta oppi ja kokemukset sopivat jokaiselle rakentajalle - varsinkin kun opettajana toimii itse Remontti-Reiska.
Kevytbetoniharkkojen muuraaminen on maallikollekin sopivaa työtä. Remontti-Reiskaa vähäisemmillä raameillakin tulee toimeen, sillä nimensä mukaisesti materiaali on kevyttä nosteltavaa jopa kitaristille.
Aivan kylmiltään asiaan ei kuitenkaan kannata ryhtyä. Valmistaja järjestää tuleville omatoimirakentajille päivän mittaisen kurssin, jolla tutustutaan materiaaleihin ja menetelmiin sekä teoriassa että käytännössä. Työmaalle vuokrataan pari konetta - harkkosaha ja urajyrsijä - sekä houkutellaan riittävästi talkooväkeä: kookkaankin omakotitalon seinät nousevat sellaisella vauhdilla, että väkeä saa olla paikalla reilusti.
Työn kulku on sinänsä yksinkertainen: sekoitetaan laasti, levitetään se vedettävällä kelkalla edellisen kerroksen päälle ja ladotaan harkot paikalleen. Vatupassin avulla tarkastetaan nopeasti harkon asento ja naputellaan se isolla kumivasaralla oikeaan asentoon ja kaadetaan lopuksi laastia pystysaumoihin niissä olevan aukon kautta.
Ensimmäiseen harkkokerrokseen ja sen jälkeen joka neljänteen väliin jyrsitään ura harjaterästankoa varten. Ura puhdistetaan roskasta, kaadetaan täyteen laastia ja upotetaan siihen terästanko.
Muurausta voi tehdä aina 15 asteen pakkaseen asti.
Ensimmäisen harkkokerroksen tekoon kannattaa varata hiukan enemmän aikaa, sillä se ratkaisee pitkälti lopputuloksen. Liikkumavaraa ei ole kuin parin millin verran, joten sen on oltava ehdottoman suora.

