FC Hämeenlinnan Jukka Suikki nousi joukkueensa sankariksi tasoitettuaan jalkapalloliigan ottelun Hakaa vastaan aivan ottelun loppuhetkillä. Suikin osuma syntyi, kun erotuomari Tero Niemisen antamaa lisäaikaa oli pelattu jo kolme minuuttia. Valeri Popovitsin 13. minuutin kohdalla tekemällä maalilla voiton syrjässä olleet hakalaiset odottelivat tuossa vaiheessa jo päätösvihellystä.
Lopulta Nieminen antoi lisäaikaa toisella puoliajalle lähes kuusi minuuttia.
- Kyllähän se maali makealta maistui. Ennen kaikkea joukkueelle se oli tärkeä onnistuminen. Mielestäni taistelimme hyvin läpi ottelun ja oli hienoa saada siitä palkinto, Suikki myhäili.
Haka aloitti ottelun vahvasti ja Popovitsin tekemän maalin jälkeen kotiyleisö odotti omiensa juoksevan hämeenlinnalaisilta jalat alta. Toisin kuitenkin kävi, sillä FC Hämeenlinna pysyi läpi ottelun hyvin Hakan vauhdissa mukana.
- Hakaa vastaan on aina mukava pelata, sillä silloin syntyy aina peliä. Vielä kun kenttä oli sateesta huolimatta erinomaisessa kunnossa, niin peli maistui, Suikki jatkoi.
FC Hämeenlinnan valmentaja Toni Korkeakunnakselle tämä oli ensimmäinen piste vastuuvalmentajana.
- Kaiken tämän hässäkän jälkeen tuntuu upealta. Tämä piste oli vähintäänkin ansaittu, Korkeakunnas huomautti.
Hakan valmentaja Olli Huttunen oli joutunut tekemään muutamia muutoksia joukkueeseensa. Pelikiellossa olleen Jarkko Okkosen puuttuminen näkyi, vaikka Harri Ylönen häntä hyvin keskuspuolustuksessa tuurasikin.
- Lähtökohta peliin ei ollut muutaman poissaolon vuoksi paras mahdollinen, mutta puolustus toimi silti varsin hyvin. Meidän ongelmamme ovat tällä hetkellä keskialueella. Palloa ei saada ylös riittävän nopeasti, Huttunen murehti.
Haka-FC Hämeenlinna 1-1 (1-0)
13. Valeri Popovits (Mika Nenonen) 1-0
90. Jukka Suikki (Hans Wikberg) 1-1.
Erotuomari: Tero Nieminen.
Yleisöä: 1749.
Haka:
Mikko Vilmunen, Janne Salli, Jarkko Riihimäki (v),
Cheyne Fowler, Jani Kauppila (v), Mikko Innanen (v) (62. Sergei
Terehhov), Valeri Popovits (83. Toni Lehtinen), Juuso
Kangaskorpi, Harri Ylönen (v), Sami Ristilä, Mika Nenonen (62.
Tommi Torkkeli).
FC Hämeenlinna:
Tuomas Peltonen, Jukka Sauso, Mikko
Sundberg, Aleksandrs Roslov (89. Juha Koskinen), Juska
Savolainen, Jere Pirhonen (77. Hans Wikberg), Tomi Uusitorppa
(v), Jukka Vanninen, Ilja Scanicins (68. Roni Porokara), Jukka
Suikki, Peke Huuhtanen.
(MTV3-STT)