Haluatko kodistasi kodikkaamman? Lue vinkit
Puuttuuko kodistasi Sitä Jotain: pehmeää, lämmintä ilmapiiriä ja kodikasta tunnelmaa? Kiinnitä huomiota näihin seikkoihin.
Eikö kotisi sisustus onnistu, vaikka kuinka yrität ja tunnelma on lämpimän ja kodikkaan sijaan kylmä ja kalskea? Kokeile näitä vinkkejä, jotka ovat jokaisen sisustussuunnittelijan salainen ase.
1. Värillä on väliä
Jos yhdistelet räikeitä värejä toisiinsa ilman suunnitelmaa, voi lopputulos olla sekava ja vaikuttaa jopa kylmältä. Muista valita sekaan myös lempeämpiä sävyjä, kuten beesiä tai harmaata – niiden avulla luot yhtenäisen vaikutelman huoneeseen ja tuot tunnelmaa ilman, että
Valitse myös tehostevärit siten, että ne sointuvat toisiinsa ja luovat haluttua ilmapiiriä: esimerkiksi vaaleansininen ja vaaleanpunainen tekevät huoneesta viileämmän, punainen ja oranssi luovat ympärilleen lämpöä.
2. Sekoita materiaaleja
Eri tuntoiset ja erilaiset materiaalit tekevät huoneesta mielenkiintoisemman. Yhdistä toisiinsa esimerkiksi pehmeää sametti, kiiltävää nahkaa ja rouheaa villaa.
3. Muista vehreys
Jos haluat piristystä kotiisi, helpointa on hankkia uusi kasvi. Viherkasvit myös puhdistavat huoneilmaa. Mikäli sinua ei ole siunattu viherpeukalolla, kokeile esimerkiksi asetelmaa kauniista oksista tai luota kaktuksiin – niitä on lähes mahdotonta saada näivettymään.
4. Tee taidetta seinille
Riisutut seinät tekevät kodista kuin kodista kylmän, joten täytä seinät omatekoisella taiteella tai taiteilijan luomuksilla.
Valitse vaikkapa erilaisia julisteita, jotka ovat sävymaailmaltaan samanlaisia ja hanki niihin yhtenäiset kehykset. Mustavalkokuvia voit piristää värikkäiden kehyksien avulla.
Jos haluat itse tehdä taidetta seinillesi, tutustu
5. Yllätä yksityiskohdilla
Onnistuneen sisustuksen salaisuus voi usein olla erikoinen valaisin tai näyttävä matto. Jos huoneesta puuttuu katseenvangitsija, voi se helposti vaikuttaa tylsältä.
Hannele Järvelä/ MTV3
Uusimmat
-
22:50
Timanttiliigan kivenkovan satasen voittanut Fraser-Pryce: "En osaa pukea sitä sanoiksi"
-
22:50
Uskomaton pelastus ei riittänyt – Real Madrid villitsi yleisön avausmaalillaan: "Alokasmaisesti puolustettu"
-
22:28
Tältä näytti Super Cupin avajaisseremonia Olympiastadionilla – "Sattuu päähän"
-
22:27
YK: Viljakuljetukset Ukrainasta alkaneet hyvin, ensimmäinen viljalasti löytänyt ostajansa – MTV seuraa sotaa
-
22:25
Maailmanennätys lähellä – Antero Mertaranta hehkutti estoitta selostamossa: "Olipa mieletön veto"
-
22:24
Ensimmäinen Ukrainasta lähtenyt viljalasti on löytänyt ostajansa – vehnän kuljetuksen odotetaan alkavan ensi viikolla
-
22:00
Kymmenen Uutisissa kaunis lopetus, Loiria muisteltiin poikkeuksellisella tavalla – "Edessäni hämäräinen tie tuntemattomahan tupaan vie"
-
21:59
Aivan käsittämätöntä! Timanttiliigan 100 metrin kilpailussa peräti neljä ensimmäistä ennätyksiin
-
21:35
Yllätyskullan norjalaistähdeltä vienyt komeetta paahtoi jälleen huikean juoksun – kauden kärkiaika paperia!
-
21:35
Vesa-Matti Loiri oli elämänsä aikana naimisissa kolme kertaa – viihdelegendan rinnalla nähtiin myös useita julkkisnaisia
-
21:31
Huhhuh! Näin paljon maksaa kalja ja hodari Olympiastadionilla – "Mitä nuo hinnat ovat?"
-
21:06
EM-karsinnat jatkuivat riemukkaasti – Suomi vakuuttavaan voittoon
-
21:01
Yhdysvaltain inflaatio hidastui heinäkuussa
-
21:01
Näin Vesa-Matti Loiri puhui kuolemasta haastattelussaan MTV Uutisille vuonna 2020: "Menetys on suuri, mutta sielu jatkaa matkaa"
-
20:54
Carlo Ancelotti vertasi Suomea yhteen lempipaikkaansa – "Paljon samaa"
-
20:34
Mitä ihmettä? Super Cupissa pauhasi Leijonien lätkäbiisi – "Jalkapallokulttuuria Suomessa"
-
20:34
4000 koiraa pelastettiin pentutehtaalta Yhdysvalloissa – kasvatettiin myytäväksi laboratorioille lääkekokeisiin
-
20:20
Jalkapallon MM-kisojen avauspäivä vaihtumassa
-
20:07
Real Madridin suomalaisfanit reagoivat Karim Benzema -huhuihin Olympiastadionilla: "Pahalta tuntuisi"
-
20:06
Kalakeittokikka säästää selvää rahaa! Näin saat kalaa halvemmalla kaupasta: "Nyt on hyvä hetki kokeilla"
-
Lataa lisää