Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallitusneuvottelujen tauko jatkuu: "Tunnelma on kiristynyt – Andersson käveli aamulla aika tuskaisena tänne Säätytalolle"

Julkaistu 20.05.2019 12:31
Toimittajan kuva

Jarno Miettinen

jarno.miettinen@mtv.fi

Hallitusneuvottelut Säätytalolla keskeytettiin aamupäivällä, kun vasemmistoliitto riitautti hallitusohjelman tulopuolen.

Vasemmistoliitto ei halua rahoittaa investointeja myymällä valtion omaisuutta. Erimielisyys on erityisesti vasemmistoliiton ja keskustan välillä, sanoo MTV Uutisten politiikan toimituksen päällikkö Jussi Kärki. Keskusta puolestaan vastustaa lisävelan ottamista suurien infrahankkeiden toteuttamiseksi.

– Säätytalolla on tunnelma kiristynyt. Syynä on taloustilanne. Erimielisyyttä on siitä, miten mittavia tulevaisuusinvestointeja rahoitettaisiin, kertoo päällikkö Kärki Säätytalolta.

Vasemmistoliitto pyysi taukoa neuvotteluihin talouskysymyksiä koskevan erimielisyyden takia. Muut hallitusneuvotteluihin osallistuvat puolueet antoivat vasemmistoliitolle kello 12 asti aikaa kertoa, aikooko puolue jatkaa hallitusneuvotteluissa.

Keskusteluja suljettujen ovien takana

Vasemmistoliiton puheenjohtajaa Li Anderssonia odotettiin puolen päivän aikaan kertomaan julkisuuteen puolueen hallitustaipaleen jatkosta.

Noin kello 12.30 keskusteluja käytiin yhä suljettujen ovien takana, eikä Anderssonia näkynyt kertomassa neuvotteluiden tilanteesta.

– Andersson käveli aamulla aika tuskaisena tänne Säätytalolle, Kärki sanoo.

Erimielisyydet alkoivat, kun neuvotteluissa alettiin käsitellä tulevaisuushankkeiden rahoitusta. Kärki ei kuitenkaan sano tilannetta vielä kriisiksi. Hän uskoo, että kompromissi voi löytyä.

– Nämä kuuluvat vähän tähän hallitusneuvotteluiden dramaturgiaan. Täällä sattuu ja tapahtuu. Tämä on totinen yritys tehdä tästä hallitus, mutta niin on totinen tilannekin, Kärki sanoo.

Lue myös: Hallitusneuvottelut keskeytetty – vasemmistoliitto riitautti hallitusohjelman tulopuolen

Lisää aiheesta:

Toiveikas Orpo uskoo sovun edelleen syntyvän, toimittajamme paikan päällä Säätytalolla: "Päätöksiä mistään suurista kiistakysymyksistä ei ole tehty"MTV Uutisten tiedot: Hallitusviisikon neuvotteluja jumittavat menokehykset ja työllisyystoimet – turve sivuroolissaPääministeri Marin Säätytalon portailla: "Vaikea on löytää ratkaisua, jos kaikilla ei ole halua"Hallitus jatkaa jumiutuneita neuvottelujaan – Sanna Marin: "Jätetään tämä tunnelmointi ja dramatiikka hieman vähemmälle"Antti Rinne pehmenteli hallitusneuvotteluiden rahariitaa: "Tilanne on ratkaistu, asiat etenevät hyvin"Vasemmistoliitto keskeytti hallitusneuvottelut, Li Andersson niukkasanaisena rahariidasta: "Arvioimme neuvottelutulosta kokonaisuutena sitten, kun se on valmis"
HallitusneuvottelutPolitiikkaVasemmistoliittoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitusneuvottelut
  • 27.06.202315:23
    Politiikka

    Tässä ovat hallitusohjelman keskeiset uudistukset – suora lähetys noin kello 17

  • 19.06.202317:13
    Hallitus

    Tohtorista telinemieheen: Orpon hallitus on sekoitus sähikäisiä ja asiapoliitikkoja – yksi heistä "menee vaikka ampiaispesään, eikä välitä paskaakaan"

  • 18.06.202318:46
    MTV Uutiset Live

    Katso lista: Tässä ovat kokoomuksen ja perussuomalaisten tulevat ministerit

  • 18.06.202314:13
    Suomen Pankki

    HS: Suomen Pankki kirjelmöi Orpolle, johtokunnan mukaan hallitusohjelman keskuspankkikirjaukset ovat lainvastaisia

  • 18.06.202307:44
    Yrittäjyys

    Hallituksen muutokset lainsäädäntöön voivat pelastaa pienyrityksiä – työntekijän irtisanominen helpottuu