Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Halla-ahon Kreikka-päivitys noteerattiin Taiwanissa asti

Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-Aho
Perussuomalaisten kansanedustaja Jussi Halla-Aho
Julkaistu 15.09.2011 00:21(Päivitetty 17.09.2011 03:39)

Kansanedustaja Jussi Halla-ahon (ps) omintakeinen Kreikka-lausunto kiinnostaa Pohjoismaissa ja Kreikassa. Ruotsin uutistoimisto TT:n uutinen aiheesta on saanut tilaa muun muassa Svenska Dagbladetin, Aftonbladetin ja Dagens Nyheterin verkkosivuilla.

Svenska Dagbladet ruotii lausuntoa lyhyesti myös pääkirjoitusblogissaan. Perussuomalaisten jonkinasteiseksi pääideologiksi jutussa tituleeratun Halla-ahon sanotaan "tehneen sen taas" eli jatkaneen monitulkintaisten möläytystensä sarjaa.

Myös Norjassa kansallisen uutistoimiston NTB:n uutinen on levinnyt tiedotusvälineiden verkkosivuille.

Jatkotoimet puntarissa tänään

Kreikassa puolestaan verkkolehdet ovat tarttuneet uutistoimisto AP:n kirjoittamaan uutiseen, jossa kerrotaan puolueen puheenjohtajan Timo Soinin suunnitelmista erottaa Halla-aho väliaikaisesti eduskuntaryhmästä. Sähke on päätynyt esimerkiksi englanniksi ilmestyvän Athens Newsin sivuille.

Sama AP:n uutinen on saanut yllättäen tilaa myös taiwanilaiselta Taiwan News -verkkosivulta ja intialaiselta India Times -sivustolta.

Halla-aho kirjoitti eilen Facebook-seinälleen, että Kreikkaan tarvittaisiin sotilasjuntta, joka suosiostaan välittämättä voisi panna lakkoilijat ja mellakoitsijat kuriin panssarivaunuilla. Perussuomalaisten eduskuntaryhmä käsittelee lausuntoa tänään ja päättää mahdollisista jatkotoimista.

Soinin ehdotus on, että Halla-aho erotettaisiin ryhmästä kuukauden määräajaksi, ellei tämänpäiväisessä kuulemisessa tule ilmi mitään uutta.

(MTV3)

Svenska Dagbladetin pääkirjoitus: Halla-aho har gjort det igen

AP:n juttu Athens Newsin sivuilla: Finnish lawmaker's remarks spark call for ouster

Juttu Taiwan Newsissä: Finnish lawmaker's remarks spark call for ouster

Lisää aiheesta:

Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara – lähialueen asukkaat evakuoituPekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossaIllan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioonJyväskylän pääkirjasto tyhjennettiin – poliisi otti kiinni henkilön, jolla oli teräase
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:55
    Janakkala

    Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara – lähialueen asukkaat evakuoitu

  • Eilen21:12
    Pekka Pouta

    Pekka Poudan säälähetys keskeytyi erikoisella tavalla – "Paljon uusia meteorologeja"

  • Eilen19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • Eilen17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa

  • Eilen17:29
    Kotimaa

    Illan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioon