Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Greenpeacen mielenosoittajaa retuuttanut brittiministeri hyllytettiin

Julkaistu 21.06.2019 15:35

MTV UUTISET – stt

Britannian apulaisulkoministeri Mark Fieldin kovakouraiset otteet ympäristöjärjestö Greenpeacen mielenosoittajaa vastaan ovat johtaneet hänen siirtämiseensä väliaikaisesti sivuun tehtävistään. Hän ei hoida ministerintehtäväänsä ennen kuin tapahtumat on selvitetty.

Pääministeri Theresa Mayn kanslia ilmoitti Fieldin hyllytyksestä perjantaina.

– Pääministeri on nähnyt tilanteesta kuvatun videon ja pitää sitä erittäin huolestuttavana, kanslia sanoi tiedotteessaan.

Kävi käsiksi naiseen juhlapäivällisillä

Fieldin toiminta oli jo nostattanut vaatimuksia hänen erottamisestaan, kertoivat muun muassa BBC ja Guardian. Aasian ja Tyynenmeren suhteista vastaava Field kävi juhlapäivällisillä käsiksi mieltään osoittavaan naiseen, joka vaati tehokkaampia toimia ilmastonmuutoksen pysäyttämiseksi. Paikalla oli useita muitakin Greenpeacen mielenosoittajia.

Välikohtaus tapahtui päivällisillä, joilla valtiovarainministeri Philip Hammonin oli määrä pitää vuotuinen puheensa Britannian taloudesta. Videolla näkyy, miten Field työntää naisen pilaria vasten, tarttuu häntä niskasta kiinni ja retuuttaa hänet ulos salista.

Field pyysi myöhemmin anteeksi toimiaan ja selitti toimineensa "vaistomaisesti". Hän sanoi pelänneensä, että nainen olisi voinut olla aseistautunut.

Useat oppositiopuolueiden parlamentaarikot tuomitsivat Fieldin toimet ja vaativat hänen erottamistaan.

Lue myös: Mielenosoittajaa retuuttaneelle brittiministerille vaaditaan potkuja

Lisää aiheesta:

Pääministeri Boris Johnsonille sakot koronajuhlinnasta – oppositio vaatii eroaPoliisi vaatii Boris Johnsonilta vastauksia koronajuhlista – pääministeriä voi uhata sakkorangaistusBritanniassa kuohuu: Pääministerin henkilökunta juhli railakkaasti, samaan aikaan kansalle ankara kokoontumisrajoitusIranissa pidätetty Britannian suurlähettiläs kiistää osallistuneensa mielenosoitukseenMielenosoittajaa retuuttaneelle brittiministerille vaaditaan potkuja: rajut otteet tallentuivat videollePuolustusministeriö selvittää ison kohun nostanutta tapausta: Brittisotilaat ampuivat oppositiojohtaja Jeremy Corbynin kuvia – "Häpeällistä, raivostuttavaa, täysin vastuutonta, hirvittävää"
GreenpeaceIso-BritanniaTheresa MayUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Greenpeace
  • 11.6.09:20
    Aktivismi

    Aktivistit kiipesivät Helsingin aseman kellotorniin – ripustivat jättimäisen banderollin

  • 13.2.10:12
    Liha

    Huomasitko? Ruokakauppojen lihatuotteissa varoitustarroja – tästä on kyse

  • 21.1.15:21
    Tiede

    Hallituksen suunnitelma tiedepaneelien lakkauttamisesta niittää kritiikkiä – näin vastaa Orpo

  • 24.11.202416:07
    Ilmastonmuutos

    Suomalaistoimijat ilmastokokouksesta: "Mikä tänään jätetään tekemättä, on huomenna edessä"

  • 24.11.202406:26
    Ilmastonmuutos

    "Mitätön summa" – ilmastokokouksessa päästiin laihaan sopuun