Georgia paha vastus Suomelle koripallon EM-karsinnassa

Shammond Williams
Shammond WilliamsGetty
Julkaistu 02.09.2005 15:18(Päivitetty 02.09.2005 15:31)

Georgian koripallomaajoukkue käyttää kaikki keinot hyväkseen kukistaakseen Suomen lauantaina Helsingin jäähallissa pelattavassa EM-karsintaottelussa.

Kesällä kolmen vuoden sopimuksen Georgian kanssa solminut suomalaisvalmentaja Gordon Herbert on vetänyt pelätyn valttikortin hihastaan tuomalla Helsinkiin joukkueensa pelintekijäksi taitavan yhdysvaltalaispelaajan Shammond Williamsin.

Herbertin veto ei ollut yllättävä, vaikka vahvan NBA-taustan omaava 30-vuotias ja 188-senttinen Williams (kuvassa) ei pelannutkaan kesällä ainuttakaan valmistavaa maaottelua Georgian asussa.

- Ottelun alku voi olla vaikea, mutta Georgian nuori joukkue tarvitsee Williamsin kaltaisen kokeneen pelintekijän. Meidän on ollut vaikea saada joukkuepeliämme toimivaksi näin lyhyessä ajassa. Silloin Williamsin merkitys korostuu, sanoo Herbert.

Fyysistä vääntöä

Georgia harjoitteli perjantaina EM-karsintakoostumuksessaan vasta toisen kerran, kun Herbert toi raamikkaan nippunsa Helsingin Kisahallin koreille.

- Maajoukkueen kokoonpano on nyt aika lähellä sitä, mitä halusinkin. Joukkueeni on isokokoinen ja sen vahvuus on nimenomaan korin alla, Herbert varoittelee Suomea.

Henrik Dettmannin luotsaama Suomi tietää tasan tarkkaan, millä eväin Georgia Helsingin jäähallin siirtoparketilla pelaa. Se ei ole suinkaan mikään salaisuus, eikä Herbertilläkään ole mitään syytä kierrellä kuvioitaan.

Herbert odottaa lauantain kohtaamisesta kovaa fyysistä vääntöä. Panokset ovat molemmilla huipussaan.

- Suomella on vahva aloitusviisikko ja Hanno Möttölä sekä Teemu Rannikko lukeutuvat Euroopan huippuihin, arvioi kanadalaista syntyperää oleva Herbert, joka sai Suomen kansalaisuuden vuonna 1989 jo aktiiviurallaan.

Williams NBA:n ja Venäjän Superliigan kautta Barcelonaan

Kuusi kautta NBA:ssa pelannut Shammond Williams oli avainasemassa 19 pisteellään, kun Georgia kukisti Suomen viime syksyn EM-karsintojen avausottelussa Tbilisissä pistein 85–78.

Sitä ennen Georgian byrokratia toimi kuin rasvattu. Muste oli tuskin ehtinyt kuivua Williamsin Georgian passista, kun tarkkakätinen takamies jo mätti palloja Suomen korisukkaan.

Williams edusti viime kaudella Venäjän Superliigassa pelannutta Kazania, jonka tie nousi pystyyn vasta semifinaaleissa Hanno Möttölän nykyistä seuraa Moskovan Dynamoa vastaan.

Williams teki urakalla töitä kovan palkkansa eteen heittämällä 47:ää Superliigan ottelua kohden keskimäärin 17 pistettä. Levypalloja tilille kertyi vastaavasti 4,2 ja koriin johtaneita syöttöjä 5,7.

Euroopan ja samalla Euroliigan suurseuroihin lukeutuva Barcelona iski Williamsiin kiinni kesällä solmimalla hänen kanssaan 1+1 -vuoden sopimuksen. Pohjois-Carolinan yliopistosta maineeseen nousseella Williamsilla on takanaan mittava NBA-ura kaudesta 1998-1999 lähtien.

NBA-supertähti Kevin Garnettin serkku Williams pelasi kuusi kautta Pohjois-Amerikan ammattilaissarjassa edustaen Möttölän tavoin Atlantaa, sekä Seattlea, Denveriä, Bostonia, Orlandoa ja New Orleansia. Williamsille kertyi NBA:ssa ottelua kohden 17 peliminuuttia, joiden aikana hän heitti keskimäärin 6,1 pistettä.

Suomen on vastattava Georgian levypallovoimaan

Georgia peluuttaa Suomea vastaan myös kahta nykyistä NBA-pelaajaa, pohjettaan aristelevaa Atlanta Hawksin 210-senttistä Zaza Pachuliaa ja Minnesota Timberwolvesin 213-senttistä Nikoloz Tskitshviliä.

Kun Italian pääsarjaan, Serie A:n Sienaan siirtyneellä ja Georgian tämän hetken kenties kovimmalla isolla miehellä Vladimir Boisalla on vielä mittaa 204 senttiä, niin levypallovoimaahan Georgialla riittää.

Suomi hävisi viime syksynä levypallot rumasti 42–25 Tbilisin hornankattilassa. Siihen ei ole enää Helsingin jäähallissa varaa.

- Jos vastustaja saa heittää ottelussa levypallojensa ansiosta parikymmentä kertaa enemmän, niin se ei voi olla näkymättä lopputuloksessa, painottaa Teemu Rannikko.

- Yleisö eli vahvasti Georgian tukena Tbilisissä. Toivotaan, että myös suomalaisyleisö saa aikaan hienon tunnelman Helsingin jäähallissa, sanoo Hanno Möttölä.

Tilaisuus on ainutkertainen, sillä Suomi pelaa muut EM-karsintaottelut vieraskentillä, eli ensi viikon keskiviikkona Luxemburgissa ja lauantaina Makedoniassa.

Suomen joukkue (pelinumero, nimi, pituus, syntymävuosi, seura):

 4 Aki Ulander      209 1981 Namika Lahti 
 5 Antti Nikkilä    210 1978 Pepsi Caserta (ITA)
 6 Mikko Noopila    202 1977 Braunschweig (GER)
 7 Kimmo Muurinen   202 1981 Honka, Espoo
 8 Sami Lehtoranta  205 1979 Joensuun Kataja 
 9 Timo Heinonen    197 1981 Pussihukat, Vantaa 
10 Tuukka Kotti     205 1981 Castelletto Ticino (ITA)
11 Shawn Huff       197 1984 University of Valparaiso (USA)
12 Maurizio Pratesi 190 1975 ToPo, Helsinki 
13 Hanno Möttölä    209 1976 Dynamo Moskova (RUS)
14 Petri Virtanen   183 1980 Joensuun Kataja
15 Teemu Rannikko   189 1980 Olimpija Ljubljana (SLO)

Georgian joukkue (pelinumero, nimi, pituus, syntymävuosi, seura):

 4 Giorgi Gamqrelidze   183 1986 Dinamo Tbilisi (GEO)
 5 Vladimir Boisa       204 1981 Siena (ITA)
 6 Anatoli Boisa        195 1983 ei seuraa
 7 Zaza Pachulia        210 1984 Atlanta Hawks (USA)
 8 George Tsintadze     192 1986 CSKA (RUS)
 9 Irakli Sakvarelidze  200 1986 Chalone (FRA)
10 Shammond Williams    188 1975 Barcelona (ESP)
11 Giorgi Markoishvili  200 1983 STU Tbilisi (GEO)
12 David Ugrekhelidze   208 1983 Lasko (SLO)
13 Shalva Khetsuriani   197 1983 Dinamo Tbilisi (GEO)
14 Giorgi Mdivani       206 1985 Golbey-Epinal (FRA)
15 Nikoloz Tskitishvili 213 1983 Minnesota Timberwolves (USA)

(MTV3-Koris.net)

Lue myös:
Koripallomaajoukkueen Möttölä perää yhteisvastuuta