Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Fysiikan Nobel-voittaja varoitti kansallismielisyyden noususta – "on tärkeää, että kansainvälinen tiedeyhteisö pitää yhtä"

Julkaistu 04.10.2022 18:41

MTV UUTISET – STT

Fysiikan Nobel-palkinnon tiistaina voittanut ranskalainen Alain Aspect kehotti Nobel-säätiön puhelinhaastattelussa kansainvälistä tiedeyhteisöä pitämään yhtä ja vastustamaan alati kasvavaa kansallismielisyyttä.

–  Tällaisena aikana, jolloin maailma ei ole kovinkaan mukava ja nationalismi nousee monissa maissa, on tärkeää, että kansainvälinen tiedeyhteisö pitää yhtä, Aspect sanoi Nobel-säätiön verkkosivujen mukaan.

Aspect jakoi palkinnon yhdysvaltalaisen John F. Clauserin sekä itävaltalaisen Anton Zeilingerin kanssa. Kolmikko palkittiin tutkimuksistaan kvanttimekaniikan alalla.

Lue lisää: Fysiikan Nobel-palkinnon saavat kvanttifysiikan tutkijat

Nobel-komitean lausunnon mukaan kolmikon kokeilut kietoutuneilla fotoneilla ovat olleet uraauurtavia ja "luoneet perustan kvanttiteknologian uudelle aikakaudelle".

Suurelle yleisölle tunnetuimmat Nobel-palkinnot, kirjallisuus- sekä rauhanpalkinto, julkistetaan torstaina ja perjantaina.

Lisää aiheesta:

Fysiikan Nobel-palkinto kolmelle kvanttimekaniikan tutkimuksestaLääketieteen Nobel-palkinto kolmelle tutkijalleFysiikan Nobel-palkinto tekoälyn tutkijoilleNobel-säätiö palkitsi taloustieteilijän, joka on tutkinut, miksi nainen tienaa vähemmän kuin miesFysiikan Nobel-palkinnon saavat kvanttifysiikan tutkijatLääketieteen Nobel-palkinto kahdelle syöpätutkijalle – ovat edelläkävijöitä syöpätutkimuksen lupaavimmalla alalla!
NobelUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Nobel
  • 22.10.15:52
    Sananvapaus

    Mielipiteenvapauden Saharov-palkinto Valko-Venäjälle ja Georgiaan

  • 18.10.06:35
    Venezuela

    Israel: Tuore rauhannobelisti kehui Netanjahun "päättäväisiä toimia" Gazassa

  • 13.10.14:07
    Taloustiede

    Taloustieteen Nobel innovaatioiden tutkijoille

  • 12.10.09:55
    Norja

    Nobel-kohu: Rauhanpalkinnon voittaja saattoi paljastua vakoilun takia

  • 11.10.06:18
    Ulkomaat

    Vedonlyöntitiedot herättivät epäilyksen: Nobel-instituutti tutkii, vuodettiinko tieto rauhanpalkinnon saajasta