Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FT: Venäjän uhka karkottaa joukkovelkakirjasijoittajia Suomesta ja Baltiasta

Kuvituskuva. Suuret ja globaalit joukkovelkakirjarahastot sanovat, että heidän on vaikea arvioida, kuinka suuri riski on kyseessä.
Kuvituskuva. Suuret ja globaalit joukkovelkakirjarahastot sanovat, että heidän on vaikea arvioida, kuinka suuri riski on kyseessä.Lehtikuva
Julkaistu 23.05.2022 11:36

MTV UUTISET – STT

Suomen valtion kymmenvuotisten joukkovelkakirjojen korko on noussut selvästi Venäjän helmikuussa aloittaman hyökkäyksen jälkeen.

Venäjän uhka karkottaa joukkovelkakirjasijoittajia Suomesta ja Baltiasta, arvioi talouslehti Financial Times.

Suomen kohdalla tämä näkyy muun muassa siinä, että Suomen valtion kymmenvuotisten joukkovelkakirjojen korko on FT:n mukaan noussut Venäjän helmikuussa aloittaman hyökkäyksen jälkeen 0,8 prosenttiyksikköä 1,4 prosenttiin.

Riskialttiutta kuvaava korkoero Saksan valtion kymmenvuotiseen joukkovelkakirjaan on kasvanut samaan aikaan 0,46 prosenttiyksikköön hyökkäystä edeltäneestä 0,36 prosenttiyksiköstä.

FT:n haastatteleman Pohjoismaiden Investointipankin NIB:n toimitusjohtajan André Küüsvekin mukaan joukkovelkakirjalainasijoittajat näyttävät olevan tällä hetkellä kiinnostuneempia sijoituskohteista, jotka ovat kauempana Venäjästä, kuin Suomesta ja Baltian maista.

– Suuret ja globaalit joukkovelkakirjarahastot sanovat, että heidän on vaikea arvioida, kuinka suuri riski on kyseessä. Heidän on helpompi ottaa odotetaan ja katsotaan -asenne, Küüsvek sanoo FT:lle.

Omaisuudenhoitoyhtiö Candriamin johtaja Nicolas Forest kertoo FT:lle alentaneensa Suomen ja Baltian maiden luottoluokitusta ja luopuneensa investoinneista kyseisissä maissa.

Sen sijaan Forest kertoo siirtäneensä investointeja Etelä-Euroopan maihin, joissa tuotot ovat samanlaiset, mutta geopoliittiset riskit pienemmät.

Lisää aiheesta:

1,5 miljoonaa suomalaista teki kovan päätöksen Trumpin takia: "Moni on varmasti pettynyt"Venäjän taloudella on tänään totuuden hetki – edessä voi olla toisinto vuosilta 1998 ja 1917Näihin pörssiyhtiöihin kannattaa sijoittaa juuri nyt – ”Tänä vuonna tehdään ennätystuloksia”Kotimaiset sijoittajat ostavat runsaasti Suomen valtionlainoja: "Jakauma on hyvin tyypillinen"Tarvitseeko valtion maksaa velkojaan pois? Investointipankkiiri komppaa Arhinmäkeä: "Harvinaista kyllä olen samaa mieltä"Loistokas sijoitusvuosi yllätti: 2019 jää historiaan vuosikymmenen parhaana – mutta syötiinkö hyvät uutiset etukäteen?
VenäjäSijoittaminenRahaTalousVelkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • 12:05
    Ydinaseet

    Analyysi: Stubb julisti ydinaseiden aikakauden – tätä se tarkoittaa

  • 11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 10:26
    Ukrainan sota

    Lähteet: Venäläinen öljytankkeri tulessa

  • 08:06
    Ukrainan sota

    Trump veti maton Ukrainan jalkojen alta

  • 05:35
    Ydinaseet

    Trump: Kiina ja Venäjä tehneet salaisia ydinkokeita