Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Frida Karlsson hiihti tietämättä, mitä törmänneelle Ebba Anderssonille tapahtui – "Vaikeimmat olot, mitä voi olla"

Frida Karlsson juhli, Ebba Andersson (vas.) pettyi.
Frida Karlsson juhli, Ebba Andersson (vas.) pettyi.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 09.03.2025 18:17
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen, Trondheim

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Ruotsalaisittain naisten historiallinen 50 kilometrin MM-hiihtokilpailu tarjosi paitsi suurta juhlaa myös karvasmantelia.

Frida Karlsson paineli uransa ensimmäiseen henkilökohtaiseen maailmanmestaruuteen Trondheimissa vapaalla hiihtotavalla käydyssä naisten historian ensimmäisessä 50 kilometrin MM-kilpailussa. Karlsson valotti tovi kisan päättymisen jälkeen ehtineensä käydä monenlaisia tuntemuksia läpi.

– Tunnen oloni vähän tyhjäksi nyt, olen niin väsynyt kisan jälkeen. On vaikea sisäistää, että tein sen, hän kertoi MTV Urheilulle.

Lue myös: Krista Pärmäkoskelta jyrkkä reaktio Norjan pukuskandaaliin – paljasti ensi kauden suunnitelmat

Töitä sai tehdä. Otatus tarvottiin suurelta osin karussa totaalisohjossa.

– Ajattelin, että nämä olot ovat ehkä vaikeimmat, mitä voi olla. Se oli henkistä taistelua itseään vastaan. Olen todella, todella ylpeä, että onnistuin voittamaan myös itseni. Ajattelen sen olleen avain tänään, Karlsson valotti.

"Surullista hänen kannaltaan"

Ruotsille olisi ollut toinenkin mitali hyvin tyrkyllä. Kun Ebba Andersson lähti kisan loppuvaiheilla haastamaan Karlssonia kärjessä, ruotsalaisten sukset ottivat yhteen ja Andersson meni nurin. 

– En tiennyt siitä ennen kuin olin maalissa. Se on surullista hänen kannaltaan, mutta hänellä on ollut upeat MM-kisat ja hän tulee olemaan ylpeä palatessaan kotiin.

Andersson menetti mitalipelin kaatumiseensa ja jäi tänään neljänneksi, Karlssonin ja Norjan Heidi Wengin sekä Therese Johaugin taakse. Hän voitti kuitenkin Trondheimissa yhdistelmäkilpailun, 10 kilometrin perinteisen väliaikalähdön ja viestin maailmanmestaruudet. 

Lue myös: Therese Johaug MTV Urheilulle: Saan nyt viettää lopun elämääni perheeni kanssa

Karlsson hiihti niin ikään viestin mestarijoukkueessa, ja hän saavutti 10 kilometrillä pronssia. Tulevia juhlistuksia Karlsson kommentoi tiiviisti.

– Haluan juhlia kaikkien kanssa, jotka ovat osa tätä.

1:06Therese Johaug MTV Urheilulle: Saan nyt viettää perheeni kanssa lopun elämääniTherese Johaug MTV Urheilulle: Saan nyt viettää perheeni kanssa lopun elämääni.

Lisää aiheesta:

Therese Johaug MTV Urheilulle: Saan nyt viettää lopun elämääni perheeni kanssaNorjan huippuhiihtäjää ottaa rajusti päähän: "Pilasi kisani"Norjalaistähti sai tyrmäävän kuvan – "Painajaismaista"Petter Northug latasi täyslaidallisen Ruotsin MM-joukkueelle – "Voivat soittaa tohtori Viestin kuumalle linjalle"Therese Johaugilta kova vastine mollaajille – "Ei ole mitään enempää"Therese Johaug joutui puremaan hampaita yhteen MM-kultataistelussa 19-vuotiaan hiihtosensaation kanssa: "Hyi helvetti, kuinka raskasta se oli"
MM-hiihdotFrida KarlssonMaastohiihtoUrheiluHiihtolajit

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot
  • 24.9.11:22
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihtoskandaalilla karu seuraus

  • 15.9.16:10
    Hiihtolajit

    MM-hiihdoissa rikottiin lakia: "Tietämyksen ja osaamisen puute"

  • 10.8.08:16
    Maastohiihto

    Jonna Sundling tuomitsee Norjan tähden toimet

  • 20.6.21:17
    Maastohiihto

    Therese Johaugilta uutta tietoa – arvokisauran huipennusta edelsi takaisku: "Repi minua"

  • 3.6.09:27
    Maastohiihto

    Norjan MM-hiihdoista skandaalipaljastus: "Täydellinen kriisi"