Flunssainen Jussi Hautamäki karkoitetaan kisakylästä

Ilmalento
IlmalentoCopyright MTV Oy 1999
Julkaistu 17.02.2001 18:33

Suurmäen joukkueeseen jo valitun Jussi Hautamäen suisti sunnuntaisesta MM-kilpailusta kuume. Hautamäen oireilu tietää tälle siirtoa kisakylästä.

-Mäkijoukkueen lääkäri Juha Venäläinen ilmoitti, että Hautamäen sydänlihas on täysin kunnossa. Kyse on normaalista flunssasta, mäkihypyn lajipäällikkö Janne Marvaila totesi.

-Teemme kisakylässä uusia majoitusratkaisuja. Koska tauti on nyt tarttuvimmillaan, Hautamäki siirretään muualle, Marvaila selvitti.

Hautamäki oli perjantain harjoituksissa suomalaisista neljänneksi paras ja valittiin joukkueeseen ennen Soinista ja veljeään Matti Hautamäkeä.

Sunnuntain kilpailuun tilalle valittu Soininen pahoitteli 21-vuotiaan Jussi Hautamäen epäonnea, mutta loihti aiheen tiimoilta huumoria.
-En pannut lämpömittaria patterin väliin, vaan Jussin kuume nousi ihan itsestään, Soininen veisteli.
(MTV3)