Filppula ja Zetterberg loistivat finaaliuusinnassa - katso!

Valtteri Filppula, kuva: Dave Reginek/Getty Images
Valtteri Filppula, kuva: Dave Reginek/Getty Images
Julkaistu 23.03.2010 06:15(Päivitetty 23.03.2010 09:21)

Ketjumuutosten myötä yhteen sovitetut Valtteri Filppula ja Henrik Zetterberg ovat saaneet NHL-seura Detroit Red Wingsin pelin rullaamaan mainiosti. Nyt kaatui viime kevään Stanley Cup -mestari Pittsburgh Penguins maalein 3-1.

Zetterberg oli osallisena kaikkiin Detroit-maaleihin ja teki tehot 2+1. Filppulalle kirjattiin maali ja syöttö. Ketjun kolmas lenkki, Todd Bertuzzi säesti kahdella syöttöpisteellä.

Filppula siirrettiin ketjuun nostamaan Zetterbergin tehoja, jotka eivät olleet valmentaja Mike Babcockin mielestä riittävällä tasolla. Zetterberg on tehnyt viidessä viime ottelussaan seitsemän pistettä ja kaksi voittomaalia.

- Zetterberg on pelannut viime aikoina paremmin. Hän taistelee ja luistelee enemmän. Johtuuko se Filppulasta vai "Z:n" päättäväisyydestä, sitä en tiedä, Babcock pohti The Detroit Newsille.

Laitahyökkääjän paikalla pelaava Filppula aloitti ottelun maalinteon ensimmäisellä minuutilla. Hän sai hyvän syötön Bertuzzilta ja laukoi puolustajan jaloista Detroitin johtoon.

Zetterberg vei toisessa erässä kotijoukkueen 2-0-johtoon, mutta Pascal Dupuis kavensi 1-2:een ennen erätaukoa. Kolmannen erän alussa Filppula tarjoili ruotsalaiselle paikan ja tämä teki illan toisen maalinsa rannelaukauksella.

Voitto kasvatti läntisen konferenssin viimeisellä pudotuspelipaikalla olevan Detroit eron niskaan hengittävään Calgary Flamesiin neljään pisteeseen.

Katso maalikooste MTV3 Katsomosta (video: ESPN/NHL, katsottavissa 25.3. asti):

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko