Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1:ssä viritellään jättimäistä uutispommia – lähde: Sebastian Vettel halutaan toiseen kärkitalliin

imago sportfotodienst/ All Over Press
Julkaistu 09.07.2020 09:37
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

Motorsport-total.com-sivuston toimittaja Christian Nimmervoll laittoi F1-huhumyllyn aivan uusille kierroksille, kun hän keskiviikkona vihjaili ”isosta uutisesta”. Nyt Nimmervoll avasi, mitä hän tarkoitti vihjailullaan.

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Steiermarkin GP Itävallassa suorana 10.-12.7.
Pe: 1. harjoitukset klo 11.55, 2. harjoitukset klo 15.55
La: 3. harjoitukset klo 12.55, aika-ajot klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 15.00
Su: Steiermarkin GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Nimmervoll väläytteli, että F1-sarjassa nähtäisiin torstaina vielä Fernando Alonson formulapaluutakin isompi uutinen.

Ja se on?

Sebastian Vettelin mahdollinen paluu Red Bullille.

Nimmervollin mukaan Red Bullin nokkamies, Dietrich Mateschitz haluaa Vettelin takaisin energiajuomayhtiön talliin.

Taustalla olisi Mateschitzin suora käsky. Nimmervollin mukaan Red Bull -pomo olisi vaatinut tallin neuvonantajaa ja kuljettaja-asioista päättävää Helmut Markoa tuomaan Vettelin takaisin talliin – viimeistään kaudeksi 2021.

Kuvio olisi varsin hurja.

Red Bullin nykyinen kuljettaja Alexander Albon siirtyisi sisartalli AlphaTaurille ja Daniil Kvjat menettäisi tallipaikkansa.

Kuviossa on kuitenkin muttia matkassa. 49 prosentin osuuden yhtiöstä omistavan Mateschitzin pitäisi vakuuttaa thaimaalainen Woovidhyanin perhe muutoksen taustalle. Thaimaalaisperhe omistaa Red Bullista enemmistön, 51 prosentia.

Samalla arvoitus on myös se, että mikä Vettelin oma kanta on potentiaaliselle siirrolle. Red Bullilla hän toimisi tuulennopean Max Verstappenin tallikaverina.

Motorsport-totalin raportissa Nimmervoll mainitsee mahdollisuuden, jossa Vettel saattaisi päätyä kokonaan ulos F1-sarjasta. Vettel kun ei jatka Ferrarilla tämän kauden jälkeen.

– Tämä satuttaa Mateschitzia. Hän haluaa, että Vettel voisi lopettaa F1-uransa kotonaan, Nimmervoll kirjoittaa, viitaten Vettelin Red Bull -historiaan.

Saksalaiskuljettaja voitti F1-mestaruuden neljästi putkeen Red Bullin autolla vuosina 2010-13.

Vettelin Red Bull -huhut saivat Nimmervollin vihjailun lisäksi uutta pontta, kun hän vieraili yhtiön omassa ServusTV:ssä maanantaina.

Lisää aiheesta:

Lähde: Sebastian Vettel saanut tarjouksen F1-sarjaan saapuvalta legendaariselta automerkiltä – "Ehkä se johtuu nyt hieman nopeammasta autostamme""Sebastian Vettelin paluu Red Bullille on mahdollinen" – F1-soppaan arvovaltainen sekoittajaF1-pomo hämmentää: Sebastian Vettelin ja Red Bullin saagassa ei ole sanottu viimeistä sanaaF1-pomolta kulissipaljastus: Sebastian Vettelin yllätyssiirto yhdestä miehestä kiinniSebastian Vetteliä ollaan jo viemässä Red Bullille – Helmut Marko tyrmää ykskantaan kaikki spekulaatiot: "Meillä ei ole tilaa"Sebastian Vettelille sittenkin sauma? Kohua herättäneen F1-tallin kanta muuttui
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 12:03
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton kohautti – sai painokelvottoman ryöpytyksen tiimiradiossa

  • 08:03
    F1-tulokset

    F1-kausi 2025: MM-pisteet ja tulokset

  • Eilen18:43
    Singaporen GP

    George Russell suvereeniin voittoon, McLarenin sisällä selvitettävää – näin Singaporen F1-kisa eteni

  • Eilen18:38
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamiltonille mätkäistiin rangaistus

  • Eilen17:40
    Singaporen GP

    McLaren-kuskien välillä kipinöi: "Aika paskaa väistämistä"