Väkevästi Ranskan GP:n viikonlopun alkuhetkillä esiintynyt Valtteri Bottas on haastajan asemissa, kun kuljettajat starttaavat sunnuntain osakilpailuun. MM-sarjan tilannetta ajatellen Bottas ei voi yksinkertaisesti enää nöyristellä.
MAINOS
Koko F1-kausi C Morella!
Ranskan GP suorana 21.-23.6.
Su: Ranskan GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa
Bottas oli nopein toisissa ja kolmansissa harjoituksissa sekä aika-ajojen ensimmäisessä ja toisessa osiossa. Lauantain loppuhuipennuksessa Lewis Hamilton kuitenkin tuli ja vei valtikan tallikaverinsa näpeistä.
Hamiltonin ja Bottaksen välille tuli lopulta lähes kolmen kymmenyksen ero (+0,286).
Hamiltonin MM-sarjan johto on tällä hetkellä 29 pistettä. Nyt oma jännitys liittyy siihen, tekeekö Bottas riskiliikkeitä esimerkiksi kisan ykkösmutkassa?


