Ex-toimitusjohtaja haluaa kartonkiyhtiö Stromsdalin

Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa
Kuva: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa
Julkaistu 26.03.2009 18:36(Päivitetty 01.04.2009 21:38)

Juankoskelaisen kartonkiyhtiö Stromsdalin varteenotettavaksi ostajaehdokkaaksi on ilmoittautunut New Stromsdal Oy niminen yhtiö. Yhtiön takaa löytyy Savon Sanomien mukaan konkurssiin menneen tehtaan entinen toimitusjohtaja Mikael Åbacka.

Hänen lisäkseen uudessa yhtiössä on kaksi muuta osakasta. Yhtiö on kirjattu kaupparekisteriin kolmas maaliskuuta.

Ostajaehdokas on tehnyt tarjouksen koneista, kalustosta ja kiinteistöstä eli käytännössä kaikesta konkurssipesään kuuluvasta omaisuudesta. Ostajien tarjousta ei ole kuitenkaan vielä hyväksytty.

Mikael Åbacka kertoo lehdessä, että uuden tehtaan toiminta olisi entistä laajempaa ja työllistäisi alussa noin sata ihmistä Juankoskella.

Jos kauppa syntyy, uusi tehdas voisi Åbackan mukaan mahdollisesti aloittaa toimintansa syyskuun alussa. Uutta jatkajaa tehtaalle on haettu jo kolmen kuukauden ajan.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Talous