Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Ex-kuski puhuu Valtteri Bottaksen puolesta – uskoo, että George Russell joutuisi alistumaan Mercedeksellä

xpbimages.com
Julkaistu 18.08.2021 06:36
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

1970- ja 1980-luvuilla kaikkiaan 152 GP-starttiin osallistunut John Watson uskoo vakaasti Valtteri Bottaksen mahdollisuuksiin ajaa Mercedeksellä myös ensi kaudella.

LUE MYÖS: Valtteri Bottakselle ilmaantui uusi uhkaaja – tuore formulamestari innoissaan median spekulaatioista: "Se olisi hyvä merkki"

Mercedeksen tallipäällikkö Toto Wolff on aiemmin ilmoittanut, että talli pyrkii tekemään ratkaisun ensi kauden toisesta kisakuskistaan puolentoista viikon kuluttua ajettavaan Belgian GP:hen mennessä.

Ratkaisu tehdään vuodesta 2017 tallissa ajaneen Bottaksen ja kolmatta kauttaan F1-sarjassa Williamsilla ajavan Mercedes-juniori George Russellin välillä.

Monet uskovat, että Bottaksen on aika lähteä ja Russell saa viimein mahdollisuutensa kärkitallissa. Ex-brittikuski Watson painottaa tallin toisen kuljettajan Lewis Hamiltonin mielipidettä.

– Ajattelen, että Lewis haluaisi pitää Bottaksen, koska tämä on sopuisa tallikaveri. Hän ei halua rinnalleen Georgen kaltaista kuljettajaa, Watson sanoo Racingnews365-sivuston haastattelussa.

Monet jakavat Watsonin näkemyksen, tosin Wolff on aiemmin vähätellyt Hamiltonin roolia tallin toisen kuljettajan valinnassa.

Watson ei kuitenkaan usko näihin puheisiin.

– Lewis on suuren auktoriteetin asemassa, ja hänellä on valtaa tallissa ja koko Mercedes-perheen sisällä. Sille on hyvä syy, miksi Lewis oli valmis hyväksymään Bottaksen. Olen nähnyt vuosien varrella, että kun tallissa on kaksi kuljettajaa, jotka taistelevat toisiaan vastaan, se avaa oven muille talleille.

– Uskon, että Mercedes jatkaa Bottaksen kanssa, koska hänen kohdallaan he tietävät mitä saavat.

Mikäli valinta kohdistuisi Russelliin, Watson uskoo, että hänen kätensä ovat Hamiltonin rinnalla ainakin jossain määrin sidotut.

– Haluaisin nähdä Georgen Mercedeksellä, mutta jos niin käy, hänen tulisi hyväksyä se, että hän soittaa Hamiltonin rinnalla toista viulua.

Lisää aiheesta:

Toto Wolff myönsi avoimesti, miksi Valtteri Bottaksen Mercedes-paikka on vaarassa – "Sukupolvenvaihdos"Valtteri Bottas vai George Russell? Ralf Schumacher pitää valintaa selvänä: "Kaikki muu olisi täysin käsittämätöntä"Valtteri Bottaksen paikkaa kärkkyvä George Russell ylistää Lewis Hamiltonia: "Tiedän, mitä hän tekee"F1-asiantuntija avaa: tämän takia Valtteri Bottas uhkaa menettää Mercedes-paikkansa"Huhut tulevat Englannista" – Valtteri Bottaksen asemasta Mercedeksellä voimakasta tekstiäPelastaako tämä seikka Valtteri Bottaksen ajopaikan? ”Hänellä on iso vaikutus siihen, kuka ajaa Mercedeksen toista autoa”
F1Valtteri BottasGeorge RussellLewis HamiltonMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"