Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ex-Cannonball paljastuskirjassaan: Jengi pyrki aivopesemään jäseniään

7:59Ex-Cannonball: Näin jengi yritti aivopestä jäseniä
Julkaistu 14.04.2016 08:43

MTV UUTISET

Cannonball-moottoripyöräjengiin kuuluneen Marko Lönnqvistin ura rikollisena alkoi pikkurötöksillä, jotka vähitellen eskaloituivat isompiin rikoksiin ja lopulta linnatuomioihin.

– Lapsena leikittiin poliisia ja rosvoa, mutta sitten siitä tulikin todellisuutta. Kiinnijäämisen pelko, siitähän se jännitys syntyi, Cannonball-moottoripyöräkerhossa jäsenenä ollut Lönnqvist kuvailee Huomenta Suomessa.

Lönnqvistin  ja MTV:n rikostoimittaja Jarkko Sipilän toimittama uutuuskirja Elämäni gansterina -kirja paljastaa laajasti, miten moottoripyöräjengiin päädytään, millaista elämä on sisällä jengissä, ja myös sen, millaista on olla vankilassa nyky-Suomessa.

Aivopesua ja minuuttiaikatauluja

Lönnvistin mukaan moottoripyöräjengi pyrkii aivopesemään jäseniään. Kirjassa mies paljastaa, että oma tahto pyritään viemään, minuus halutaan pirstoa ja miehistä rakennetaan uskollisesti tottelevia puudeleita pittbullin ruumiissa.

– Ainoa vain, että ihan jokainen ei bodaa itseänsä pittbulliksi. Siellä on niitä puudeleita puudelin sielussa jengiliiveissä myös.

Moottoripyöräjengissä oli Lönnqvistin mukaan tarkkoja sääntöja ja rajoitteita. Mielikuva äärettömästä vapaudesta ja miesten välisestä solidaarisuudesta oli vain harhaa. Vapautta haikaileva Lönnqvististä tuntui, että häntä vahdattiin.

6:42Ex-Cannonball: Kaikki muu jäi, jengi etusijalla elämässä


– Kuin olisi kotiintuloajat, vaikka pitäisi olla vapaus. Todellinen biker-elämä on sitä, että lähtee yksin tai kaverin kanssa kiertämään Eurooppaa, ei se että lähdet minuuttiaikataululla jonnekin tekemään ei mitään, ottamaan pari selfietä matkalla ja olemaan, että hashtag-gangstalife, Lönnqvist lataa.

– Ei se ollut kivaa. Suurimmalla osalla reissuista oli hirveä kiire sinne ja takaisin, hyvä kun ehti krapulassa toipua, hän jatkaa.

Toisin kuin perhekeskeiseksi kuvailussa mafiayhteisössä, on suomalaisen moottoripyöräjengin todellisuus erittäin yksinäinen. Parisuhteisiin ei kannustettu.

– Kerho on se perhe, kaikki muu on turhaa.

Irti jengistä

Lönnqvist istui vankilassa ensimmäistä kertaa vuonna 2001. Viimeisin tuomio tuli 2011 moottoripyöräjengiläisten aseellisesta välienselvittelystä. Siitä kaikille osallistuneille haettiin yhteensä 65 vuotta vankeustuomioita. 

Lönnqvist halusi eroon Cannonball MC:n riveistä. Jengielämä ei ollut sitä, mitä hän oli alun perin uskonut sen olevan. 

– Siellä alkoi menemään puurot ja vellit sekaisin. Ei enää tiennyt, kuka sitä palettia hoitaa. Se valkeni minulle, ettei se ollut mitään brotherhoodia, vaan jotain ihan muuta, Lönnqvist kuvailee.

Lönnqvist pääsi koevapauteen joulukuussa 2015, ja koevapaus päättyi lauantaina. Lönnqvist pyrkii pysymään jatkossa kaidalla tiellä. 

– Suurin osa tuomioistani on talousrikoksia. Jos niitä ei tee, ei tule mitään. En ole tietoisesti laittamassa nimeäni johonkin firman papereihin ja polttamassa papereita, hän naurahtaa.

Ex-Cannonball ei edelleenkään pelkää moottoripyöräjengiläisiä.

– Sanoisin, että noin puolet on pikkupoikia, jotka vetävät jengiliivit päälle. Mutta tottakai jengissä on vaarallisiakin ihmisiä, hän muistuttaa.

Lisää aiheesta:

Neljästi vankilassa istunut Joona, 39, luokiteltiin vaaralliseksi muiden hengelle – yrittää nyt ensimmäisen kerran rikoksetonta elämääEx-gangsteri Mika "Immu" Ilmén erikoishaastattelussa: "Suomi on kuin tehty järjestäytyneelle rikollisuudelle, tuomiot ovat kesyjä ja naurettavia"Perheenäiti pöyristyi: Cannonball MC muuttaa naapuriin idylliselle maalaispaikkakunnalle – "Aamukahvit meinasivat mennä väärään kurkkuun"Entiset Cannonball MC:n jäsenet kertovat elämästä liivijengissä: "Tämän päivän veli saattoi olla huomisen petturi""Nacci" Tranbergin ex-vaimo Hanna, 38, avautuu MTV Uutisille perhe-elämästä ammattirikollisen kanssa – "oli sanaton sopimus, ettei jengin asioista puhuta" Marko Lönnqvist eli vuosia gangsterina, kunnes pettyi "perheeseensä" ja puukotti jengipomoa – näin kova rikollinen ehti muuttaa elämänsä ennen kuolemaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:15
    Häirintä

    Valemyyjän toiminta ajaa ihmisiä raivon partaalle – MTV tavoitti häirikön

  • 05:00
    Talvisota

    Helka, 103, ei unohda sotaa: "Paukahti niin, että ikkunat tulivat sisään"

  • 02:00
    Lukiovertailu

    STT:n vertailu: Pienten lukioiden kärjessä erälukio ainoan ylioppilaansa voimin

  • Eilen21:51
    Luonto ja eläimet

    Suomesta löydetty odottamattomia uusia lajeja

  • Eilen19:50
    Patria

    Patria haluaa panssariautostaan Nato-standardin: "Ainutlaatuinen mahdollisuus"