Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Poikani olisi voinut saada arvokkaan kuoleman" – Ex-kansanedustajat tähtäävät eutanasian laillistamiseen

COLOURBOX
Julkaistu 05.11.2016 14:59(Päivitetty 05.11.2016 15:13)

MTV UUTISET - STT

Viisi entistä kansanedustajaa alkaa tiistaina kerätä nimiä kansalaisaloitteeseen, joka tähtää eutanasian laillistamiseen.

Eutanasian eli kuolinavun sallimista ajavat Esko Seppänen, Iiro Viinanen, Ilkka Taipale, Osmo Soininvaara ja Henrik Lax. He ovat keränneet aloitteensa taakse 74 kannattajaa, jotka edustavat tiedeyhteisöä sekä kulttuuri- ja talouselämää.  

– Ilmapiiri on mielestämme muuttunut. Kun käsittelimme aihepiiriä keskustelukirjassamme, reaktio oli aika lailla hämmentynyt. Nyt ei ole enää, ex-valtiovarainministeri Viinanen sanoo STT:lle.  

Viinanen ja Seppänen käsittelivät sairastamaansa Parkinsonin tautia ja kannattivat eutanasiaa vuonna 2012 julkaisemassaan kirjassa Vasen oikea, oikea vasen. Molemmat kertovat kannattavansa eutanasian sallimista läheistensä kokemusten takia.  

– Olisin suonut, että hirvittävien kipujen jälkeen syöpään kuolleella pojallani olisi ollut tämä mahdollisuus. Hän olisi voinut saada arvokkaan ja kivuttoman kuoleman, Seppänen sanoo.  

Viinanen kertoo nähneensä sairaaloissa paljon ihmisiä, jotka makaavat vuosia ymmärtämättä, missä ovat.  

– Olen ajatellut myös omia leikkauksen jälkeisiä kiputilojani. Jos ei toivoa hengissä pysymisestä olisi, olisin valmis miellyttävään ruiskeeseen ja päättämään kulkuni maan päällä, Viinanen sanoo.  

Tiistaina julkaistavaan kansalaisaloitteeseen vaaditaan 50 000 allekirjoitusta, jotta se etenisi eduskunnan käsiteltäväksi. Eutanasian laillistamista on yritetty aiemminkin kansalaisaloitteella, mutta tarvittava kannattajamäärä ei ole täyttynyt.  

– Ainakin saamme keskustelun asiasta viriämään ensin eduskunnassa ja sitten laajemmin kansalaispiireissä, Viinanen sanoo.  

Lisää aiheesta:

Aivoinfarkti pysäytti Jorma Uotisen pohtimaan eutanasiaa – tätä mieltä hän on asiastaEsko Valtaojan ex-puolison kuolema teki hänestä näkyvän eutanasian kannattajan – "Leena ihan koko ajan minua vannotti, että tee jotain, ettei kukaan muu enää joudu tällaiseen"Maarit Feldt-Ranta olisi toivonut kuolinapua kuukausi ennen kuolemaansa – leski Vesa Kallionpää kertoo, mikä tekee eutanasiasta politiikassa "ihmeellisen paradoksin" Asenteet eutanasiaa kohtaan Euroopassa lieventymässä – Ranska pohtii kuolinavun laillistamistaSaattohoidolle tyrmäys eutanasialakia ajavalta lääkäriltä: "Vuosien keuhkokuumehoito ei ole rauhallinen tapa kuolla"Kansalaisaloite eutanasiasta keräsi heti tuhansia nimiä – "Potilaan oma tahto olennainen"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:37
    Espoo

    Espoossa kadonnut tyttö on löytynyt

  • Eilen20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • Eilen20:35
    KRP

    KRP tutkii epäiltyä terrorismin rahoittamista – kiinniottoja Kakkois-Suomessa

  • Eilen19:15
    Sää

    Tiesitkö, että sadetutka ei näytä kaikkea sadetta? Sääilmiö kasteli meteorologinkin

  • Eilen18:30
    Eduskunta

    Kansanedustaja joutui sairaalaan: Putosi pahasti hevosen selästä