Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU yrittää hillitä myrkkymunaskandaalin aiheuttamaa syyttelyä

Miljoonia kananmunia on vedetty pois kaupoista Belgiassa, Hollannissa ja Saksassa, kun niistä löydettiin merkkejä hyönteismyrkystä.
Miljoonia kananmunia on vedetty pois kaupoista Belgiassa, Hollannissa ja Saksassa, kun niistä löydettiin merkkejä hyönteismyrkystä.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 11.08.2017 20:10

MTV UUTISET – STT – AFP

EU:n terveyskomissaari yritti perjantaina hillitä myrkkymunaskandaalin aiheuttamaa sanasotaa Hollannin, Belgian ja Saksan välillä.

– Toisten syyttely ei hyödytä mitään, ja haluankin lopettaa sen. Keskitytään tärkeisiin asioihin. Yhteinen tehtävämme on saada tilanne hallintaan, kerätä tieto ja keskittyä analyysiin sekä siihen, mitä voimme oppia järjestelmän kehittämiseksi ja rikollisen toiminnan estämiseksi, komissaari Vytenis Andriukaitis painotti.

EU ilmoitti myös pitävänsä hätäkokouksen. Siihen osallistuvat skandaalin piirissä olevien maiden avainministerit sekä kaikkien jäsenmaiden elintarviketurvallisuudesta vastaavien virastojen edustajat.

Myrkkymunaskandaalin kerrotaan myös laajenneen. Euroopan komission mukaan myrkkymunia on löydetty jo 15 EU-maasta sekä Hongkongista ja Sveitsistä.

Lisää aiheesta:

EU:n kauppakomissaari Phil Hogan eroaa koronakohun vuoksi – rikkoi räikeästi koronarajoituksia ja karanteenisääntöjäMyrkkymunaskandaali jatkuu – myrkkyä sisältäviä kananmunia löydetty jo 45 maastaMyrkkymunaskandaali ei ota laantuakseen – nyt myrkkyjäämiä löytyi ItaliassaJälleen uusi maa mukaan myrkkymunaskandaaliin – Unkari vetää myynnistä munatuotteitaMyrkkymunaskandaali laajenee: munia löydetty nyt jo Hongkongista saakkaEU pitää hätäkokouksen myrkkymunista
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 12:55
    Ukrainan sota

    Venäjä: Olemme valmiita jatkamaan Ukraina-keskusteluja

  • 12:12
    Etyj

    Suomi johtaa turvallisuuskokousta – USA ja Venäjä jättävät väliin

  • 11:50
    EU

    Korkean tason korruptiosyyte: EU:n ex-varapuheenjohtaja epäiltynä

  • 10:15
    Rauhantunnustelut

    Ulkoministeri Valtonen Nato-kokouksesta: "Tässä sodassa on yksi hyökkääjä"

  • 09:52
    EU

    EU pääsi alustavaan sopuun kaasun tuonnin lopettamisesta Venäjältä